26. března 2008 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Biopotraviny Čechům zachutnaly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse

PRAHA  Tržby z prodeje biopotravin v českých obchodech rostou. Češi utratili za loňský rok za potraviny s nálepkou bio 1,29 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2006 je to o sedmdesát procent víc. Vyplývá to z průzkumu agentury Green Marketing pro ročenku Český trh s biopotravinami. Biotrh má prudce růst i v příštích letech.

Průměrný Čech utratil za biopotraviny loni 126 korun. Poprvé si také biopotraviny ukrojily z celkové spotřeby potravin a nápojů více než půl procenta, přesně pětapadesát setin procenta.

„Velký nárůst zaznamenala ale zelenina a ovoce. Pět a půl procenta z celkových prodejů v této kategorii padá na bioovoce a biozeleninu, “ řekl LN Tom Václavík z agentury Green Marketing. Podle Václavíka je nárůst dán především tím, že maloobchodní řetězce se snaží hladu Čechů po biopotravinách vyhovět a dováží zboží v biokvalitě ze zahraničí. „Skoro osmdesát procent zeleniny je z dovozu, většina z Rakouska nebo jižní Itálie,“ dodal Václavík.

Čeští farmáři naskočili na bio později
Dováží se celkem dvaašedesát procent biopotravin prodávaných v českých maloobchodech. V současné době proto na mnoha českých farmách probíhá přechod na ekologické hospodaření. Někteří farmáři si spočítali, že svézt se na vlně zájmu o biopotraviny se jim vyplatí. Převod na ekologickou farmu ale trvá dva až tři roky. První bioúroda z nich tak bude na trhu až letos nebo v příštím roce. Podle Václavíka tak dojde k tomu, že se postupně bude na trhu objevovat více biopotravin z českých zdrojů.

S dovozem biopotravin nesouhlasí ani ekologické Hnutí Duha. „Velký podíl dováženého zboží na trhu s biopotravinami je úplně zbytečný,“ řekla Kateřina Kotásková z Hnutí Duha. Podle ní nesou hlavní vinu čeští výrobci, tedy pekárny, mlékárny či výrobci uzenin, kteří výrobky v biokvalitě nenabízejí. Obchodníci je proto musejí dovážet stále více z ciziny. Podle průzkumů Duhy mezi sedmasedmdesáti velkými výrobci jen pětina vyrábí bioprodukty a třetina o výrobě v biokvalitě vůbec neuvažuje. Podíl ekologické půdy na celkové výměře zemědělské půdv v Česku je podle ministerstva zemědělství přes sedm procent. Drtivou většinu tvoří ale louky a pastviny.

Podle odborníků má český trh s biopotravinami velký potenciál. V roce 2011 domácí trh biopotravin stoupne podle odhadů na hodnotu až 3,2 miliardy korun. Na konci minulého roku bylo v zemi 253 výrobců biopotravin, o sto více než v roce 2006. Roste také počet tuzemských biofarem, na konci roku 2007 jich v Česku fungovalo 1318, meziročně o 355 více.

„Cena biopotravin až do loňské sklizně stagnovala,“ uvedl dále Václavík. V srpnu a září byla ale neúroda a začaly růst ceny obilí. Obilí v biokvalitě se prodávalo velmi draze, mezi 11 až 12 tisíci korun za tunu. „Když je drahé biokrmivo, je drahé i biomaso a biomléko, od obilí se odvíjí cena mnoha daších potravin,“ dodal Václavík. Pro tento rok ale jeho agentura nepředpokládá dramatický růst cen, spíše pokles. Vše ale závisí na letošní úrodě.
  • 19Diskuse