Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bití, urážky, ponižování. Samizdatové LN psaly o násilí během Palachova týdne

Média

  7:00
PRAHA - Zpět se vrátil s utrženým rukávem, plival krev, hystericky se smál a chvílemi plakal... Samizdatové Lidové noviny zachytily osobní svědectví lidí, kteří se účastnili původně pokojných demonstrací proti režimu v lednu 1989 v době Palachova týdne. Disident John Bok v trestním oznámení, jehož úryvek LN tehdy otiskly, tvrdí, že ho příslušníci SNB škrtili, uráželi, lámali páteř o židli a vyhrožovali zabitím.

Samizdatové LN z února 1989 popisují události Palachova týdne foto: Lidovky.cz

Seriál serveru Lidovky.cz k 25. výročí Palachova týdne

Brutální zacházení viděli nebo pocítili na vlastní kůži mnozí, kteří se během Palachova týdne ocitli záměrně, ale někdy i náhodně v okolí Václavského náměstí v Praze. Samizdatové Lidové noviny otiskly osobní svědectví i informace, sdělil VONS (Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných - pozn. red.).

John Bok byl v neděli 15. ledna na Václavském náměstí zbit a napaden služebním psem. V pozdních nočních hodinách jej na MO VB v Bartolomějské ulici příslušník SNB v civilu hrubým způsobem urážel, škrtil, lámal mu páteř o opěradlo židle a vyhrožoval zabitím. Přítomní uniformovaní příslušníci se během trýznění postiženému smáli do očí a prohlašovali, že nic nevidí a jeho protesty označovali za drzost. Lidové noviny převzaly z trestního oznámení Johna Boka na příslušníka SNB.

Samizdatové LN, leden 1989

Plival krev a hystericky se smál...

Horník Metrostavu Josef Drobný šel v pondělí 16. ledna s manželkou do kina. Na Václavském náměstí byl zadržen a surově zbit příslušníky SNB. Týrání pokračovalo ve večerních a nočních hodinách na oddělení VB ve Školské ulici. Podle sdělení VONS  č. 902.

Na Václavském náměstí byl ve čtvrtek 19. ledna zbit dvaaosmdesátiletý Bedřich Novák. S poraněním hlavy a žeber byl odvezen vozem náhodně přítomného sovětského lékaře do vinohradské nemocnice.

ČTĚTE TAKÉ:

Miroslav Jírec viděl 19. ledna na MO VB ve Školské ulici v Praze 1 třiačtyřicet zadržených, kteří byli dlouhé hodiny ponižováni a biti. Někteří museli stát od 18 hodin až do půl čtvrté ráno čelem ke zdi. Jírec byl svědkem toho, jak se jeden ze zadržených , Václav Ernest, domáhal propuštění. Tvrdil, že v jeho případě jde o omyl, že byl zadržen cestou z práce. Policisté ho odvedli do prvního patra, odkud byl poté slyšet jeho křik. Zpět se vrátil s utrženým rukávem, plival krev, hystericky se smál a chvílemi plakal. Jelikož nedokázal stát na místě, připoutali ho policisté k okenním mřížím. Jiný zadržený při výslechu omdlel a po nějaké době byl odvezen sanitkou (ze sdělení VONS č. 897).

Musel stát nahý čelem ke zdi

Ve čtvrtek 19. ledna v podvečer se proti nepřístojnému chování čtyř uniformovaných policistů uvnitř prodejny Soluna na Národní třídě ohradil její vedoucí pan Šnábl. Odpovědí mu bylo brutální zbití před očima několika prodavaček. V důsledku poranění ledvin a těžkého otřesu mozku musel být hospitalizován v nemocnici v Londýnské ulici. Vedení družstva Soluna se obrátilo s protestem na ONV pro Prahu 1.

Šestnáctiletý David Vítek byl 19. ledna v 18:30 vyvlečen dvěma muži v civilu z lékárny Na příkopech. Po osobní prohlídce byl zadržen a spolu s dalšími nucen běžet od auta až do druhého patra  budovy  SNB v Bartolomějské ulici za neustálého bití kordonem policistů. Na chodbě musel stát svlečený do naha s rukama opřenýma o stěnu. Lékařská zpráva z pohotovostní služby v Praze Libni udává několik 10 cm dlouhých podlitin. Podle sdělení VONS č. 897 a informací J. Boka.

Zbitý byl vyhozen v polích

Petra Holečka, který jel do Všetat uctít památku Jana Palacha, po příjezdu zavlekli policisté na nádražní WC, kde ho opakovaně surově bili do obličeje. Následoval výslech v kanceláři JZD a jízda autobusem, která skončila pro Holečka v polích u Mělníka. Když se dostal do Prahy, požádal o vyšetření na chirurgii v Londýnské ulici. Z lékařské zprávy: zlomený nos, rozbitý obličej a otřes mozku. Na návrh neurologa byl Holeček 3 dny hospitalizován. Informace jsou z osobního svědectví.

Palachův týden 1989

Třetí týden v lednu roku 1989 nečekaně otřásl československým komunistickým režimem. Plánovaný pietní akt ke 20. výročí smrti Jana Palacha se totiž změnil v nejsilnější výbuch protestu proti normalizační moci.Necelou tisícovku lidí brutálně rozehnala tehdejší Veřejná bezpečnost, jejíž příslušníci použili vedle obušků i slzný plyn, psy a vodních děla. Tvrdý zákrok ale spustil nečekanou protestní lavinu. Od pondělí 16. ledna do pátku 20. ledna demonstrovaly každé odpoledne na Václavském náměstí v Praze tisíce převážně mladých lidí.

Řada z nich během policejních zákroků utrpěla zranění, na 1400 osob bylo zadrženo. Hned 16. ledna 1989 policie u pomníku svatého Václava zatkla několik zástupců opozičních aktivit, včetně Václava Havla a Alexandra Vondry.

Násilí ozbrojených složek nezůstalo po změně režimu bez potrestání. V souvislosti se zásahy v letech 1988 až 1989 byli později odsouzeni tři vysocí představitelé někdejšího federálního ministerstva vnitra: Alojz Lorenz, Karel Vykypěl a František Kincl. A náčelník pražské a středočeské správy bezpečnosti Bohumil Carda, který nechal během Palachova týdne vyvážet z Prahy demonstranty do různých míst ve Středočeském kraji, dostal podmíněný trest.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!