Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Blýská se na větší konkurenci, úřad hledá nového operátora v Londýně

Ekonomika

  12:48
PRAHA - Český telekomunikační úřad chce do nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE přilákat vedle skupiny PPF ještě další zájemce o vstup na český mobilní trh. Dál chce také pokračovat ve snižování mezioperátorských poplatků za mobilní volání, přestože je mobilní operátoři napadli u soudu.
Volání s mobilem - ilustrační foto

Volání s mobilem - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle nového předsedy úřadu bude aukce na provozovatele rychlé sítě vyhlášena po vypořádání připomínek k podmínkám v polovině července. "ČTÚ znovu oslovil potenciální investory. Myslím, že by pro ně mohlo být zajímavé vyčlenění frekvencí v lukrativním pásmu 800 MHz, což v předchozí aukci chybělo," uvedl Novák.

Miliardy za kmitočty

Lhůta pro podání připomínek k aukci skončí ve středu. Poté bude mít úřad jeden měsíc na jejich vypořádání. Pak by měl aukci vyhlásit.

V aukci se draží frekvence v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz za navrhovanou celkovou vyvolávací cenu 8,75 miliardy korun.

Aukci i český telekomunikační trh by měl tento týden prezentovat investorům v Londýně radní ČTÚ Ondřej Malý.

Podle Nováka je podstatné, aby úřad splnil, co při vyhlášení první aukce slíbil, tedy rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu a příchod čtvrtého operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu. Ve vztahu ke státu pak přínos finančních prostředků do státního rozpočtu, který letos počítá s minimálně sedmi miliardami Kč.

Nový předseda připustil, že ČTÚ bude pravděpodobně čelit tlaku ze strany stávajících operátorů, protože podmínky nové aukce jsou pro ně méně výhodné. "Potřebujeme mít finální podmínky velmi dobře právně zdůvodněné.

Jsme odpovědní za to, aby se aukce znovu neprotahovala," dodal. Podotkl, že evropská legislativa vyčlenění frekvencí jen pro nového operátora umožňuje.

Nižší poplatky za volání do cizí sítě

Úřad hodlá také dál pokračovat ve snižování mezioperátorských poplatků za mobilní volání, přestože je mobilní operátoři napadli u soudu.

Poplatek by se měl v polovině roku snížit na 27 haléřů. Na začátku roku klesl z 55 na nynějších 41 haléřů. Poplatky jsou součástí ceny za mobilní volání pro koncové zákazníky. Operátoři tvrdí, že jejich výše už klesla pod náklady, které s přenosem hovorů mezi sítěmi mají.

ČTĚTE TAKÉ:

ČTÚ rovněž dokončil analýzu trhu volání do mobilních sítí, ve které konstatuje, že na tuzemském mobilním trhu není plná konkurence a operátoři jednají ve shodě. V současnosti do analýzy musí zapracovat vývoj z posledních měsíců, kdy začali vznikat virtuální mobilní operátoři a firmy výrazně snížily paušály za neomezené volání.

"Poslední vývoj na trhu v analýze zohledníme, nepočítáme ale s tím, že by z ní vypadla opatření na podporu konkurence, například povinnost velkoobchodní nabídky, která umožňuje vznik virtuálních operátorů," uvedl Novák.

První aukce skončila fiaskem

Novákův předchůdce Pavel Dvořák předchozí aukci v březnu zrušil, když se kvůli nevhodně nastaveným podmínkám neúměrně protahovala a nabídková cena překonala podle Dvořáka nereálných 20 miliard korun.

V aukci se utkali stávající hráči T-Mobile, Telefónica a Vodafone s PPF. Nově navržené podmínky by měly průtahům a nesmyslnému přihazování zamezit. Navíc zvyšují atraktivitu pro vstup nového hráče vyčleněním části pásma 800 MHz.

Podle Nováka je podstatné, aby úřad splnil, co při vyhlášení první aukce slíbil, tedy rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu a příchod čtvrtého operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu.

Ve vztahu ke státu pak přínos finančních prostředků do státního rozpočtu, který letos počítá s minimálně sedmi miliardami korun.

Autoři: ,