Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Průměrný český boháč? Je mu 52 let, má vysokou školu a nejvíc mu vynáší reality

Ekonomika

  12:26
PRAHA - Nejvyšší zhodnocení přináší nyní bohatým Čechům stavební pozemky, rezidenční nemovitosti a takzvané startupy. Zemědělská půda či nákup firem už mezi bohatými lidmi nejsou v kurzu. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi téměř 200 lidmi, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (23,6 milionu korun). V Česku je podle odhadů zhruba 28 tisíc dolarových milionářů.

Daniel Křetínský není typický český boháč, ale patří mezi ty nejvýznamnější. foto:  David Neff, MAFRA

Nejatraktivnější investicí jsou nyní pro dolarové milionáře nemovitosti. Někteří investoři sice hovořili o možnosti přehřátí trhu, nicméně většina věří, že hodnota nemovitostí, především bytů a kanceláří ve vybraných místech v Praze, ještě nedosáhla maxima.

Nejvíce z miliardářů ‚zchudl‘ Bakala. Zbohatli Křetínský a Kellner, tvrdí Forbes

Zatímco loni nejvíce preferovalo jako investici zemědělskou půdu 41 procent respondentů, letos vnímají milionáři investice do zemědělské půdy jako méně výhodné. V Česku jí věří 28 procent respondentů, což je nejméně za pět let.

Jako důvod poklesu zájmu investoři uvádějí dramatické zvýšení cen zemědělské půdy kvůli jejímu skupování multimilionáři a velkými společnostmi. Objevila se také obava z možné novely zákona o zemědělské půdě, která by umožnila předkupní právo půdy pro zemědělce, kteří na půdě pracují.

Vhodnou příležitost investoři dlouhodobě spatřují i ve startupech, tedy v rychle se rozvíjejících firmách. Na 37 procent respondentů uvedlo, že investují do startupů, většině z nich je přitom méně než 50 let. Vedle toho 29 procent českých dolarových milionářů uvedlo, že investuje do technologických inovací nebo do výzkumu.

Jak miliardáři přišli ke svému jmění.

Průměrný český milionář má v zahraničí 15 procent všech svých investic. Je mu 52 až 53 let, vystudoval vysokou školu a je majitelem firmy. Není to restituent ani svůj majetek nezdědil, ale vydělal si jej dlouhodobým rozvojem svého podnikání. Svět dolarových milionářů je stále světem mužů. V Česku tvoří muži 86 procent dolarových milionářů. Obdobný trend je možné sledovat i jinde ve světě.

Hlavním zdrojem majetku českých a slovenských milionářů je podnikání nebo práce pro zaměstnavatele (82 procent). Formou dědictví, restituce nebo výhry získaly svůj majetek dvě procenta respondentů, kombinací práce a dědictví 16 procent.

Typický milionář nastartoval své podnikání vlastním přičiněním v 90. letech minulého století, přičemž nemohl počítat s dědictvím nebo výraznějším majetkem od rodičů, jak tomu často je ve vyspělém světě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!