Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Boj se změnou klimatu může do roku 2030 přinést 26 bilionů amerických dolarů, vyplývá ze studie

Větrná elektrárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Londýn - Důsledný boj proti změnám klimatu může světové ekonomice přinést do roku 2030 nejméně 26 bilionů dolarů (578,6 bilionů Kč). Vyplývá to ze studie Globální komise pro ekonomiku a klima, která se snaží rozptýlit obavy, že odklon od fosilních paliv bude mít negativní dopad na hospodářský růst.
  11:11

Například prezident USA Donald Trump prohlásil, že jeho země odstoupí od pařížské dohody o klimatu z roku 2015, jinak by USA zatížil „obrovskou finanční a ekonomickou zátěží“.

Podíl zelené energie má zvýšit i výstavba slunečních elektráren

Naproti tomu Globální komise pro ekonomiku a klima, jejímiž členy jsou bývalí premiéři, představitelé podniků a ekonomové, soudí, že existuje „bezprecedentní impuls“ k ekologičtějšímu růstu, který by podpořil pracovní místa a ekonomiky. Odvážná opatření v oblasti klimatu by mohla světové ekonomice kumulativně do roku 2030 přinést minimálně 26 bilionů dolarů v porovnání s obvyklým průběhem.

„Přechod na nízkouhlíkovou cestu je stále vnímám jako nákladná cesta,“ uvedla hlavní autorka studie Helen Mountfordová v rozhovoru s agenturou Reuters. „Touto zprávou se snažíme vrazit další hřebík do rakve těchto názorů,“ řekla.

Chytřejší investice do čistší energie, měst, potravin a využívání půdy, vody a průmyslu by mohly do roku 2030 vytvořit 65 milionů nových pracovních míst, což odpovídá pracovní síle Egypta a Británie dohromady, uvedla studie. Přesun od fosilních paliv k čistším zdrojům energie, jako je větrná a solární energie, by zabránil 700 000 předčasným úmrtím v důsledku znečištění ovzduší.

Automobilka Volkswagen musí za manipulaci s emisemi zaplatit miliardu eur

Zpráva doporučuje, aby přední ekonomiky do roku 2020 nasadily vysoké poplatky za emise oxidu uhličitého. Reformy v oblasti dotačních opatření v odvětví energetiky spolu s vyššími cenami uhlíku by mohly do roku 2030 vytvořit příjmy ve výši 2,8 bilionu dolarů ročně.

Donald Trump, který pochybuje o tom, že skleníkové plyny jsou hlavní příčinou změny klimatu, a chce podporovat uhelný průmysl, prohlásil, že pařížská dohoda by mohla USA do roku 2025 připravit o 2,7 milionu pracovních míst. Studie však předpokládá, že ztráty pracovních míst v oblasti fosilních paliv mohou být více než kompenzovány růstem zaměstnanosti ve sféře obnovitelných zdrojů a stavebnictví.

Navzdory stávajícím opatřením pro zlepšení životního prostředí svět stále nedělá dost, aby zbrzdil růst teplot přinášejících více povodní, vln horka, požárů a zvyšování mořské hladiny, uzavírá zpráva.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.