Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Mexickém zálivu zastavili kvůli bouři těžbu ropy, ceny letí nahoru

Asie

  13:47
HOUSTON - Britský energetický koncern BP kvůli blížící se tropické bouři odstaví veškerou těžbu ropy na plošinách v Mexickém zálivu.
Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Firma už část plošin odstavila, rozhodla se ale zastavit těžbu i na těch zbývajících, protože se mezitím zhoršila prognóza postupu bouře. S evakuací už začaly i další firmy, včetně amerických těžařů Chevron, Murphy Oil či Anadarko Petroleum.

ČTĚTE TAKÉ:

BP má v Mexickém zálivu sedm ropných plošin a je největším těžařem ropy a zemního plynu v této oblasti. Management v pátek nechal odstavit čtyři plošiny, včetně Thunder Horse. Ta je největší svého druhu na světě. Zbylé tři plošiny chce firma podle agentury Reuters evakuovat v nadcházejících hodinách.

Evakuace ropných plošin

Chevron zatím odvelí jen část zaměstnanců, kteří se nepodílejí na těžbě. Jsou to například kuchaři nebo úklidový personál. Firma zatím těžbu v plném rozsahu zachovává, další vývoj bude záviset na předpovědi počasí. Chevron je po BP druhým největším producentem ropy a plynu v Mexickém zálivu. Společnost Murphy Oil už zastavila těžbu ropy a plynu na platformě Thunder Hawk a zcela ji evakuovala. Totéž má prý v plánu i s dalšíma dvěma platformami, FrontRunner a Medusa.

Tropická bouře Isaac se v minulých dnech zformovala nad Atlantikem a mezitím postoupila přes Haiti a Kubu směrem k Floridě. Americké Národní středisko pro hurikány předpovídá, že bouře zesílí na hurikán druhého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici. Asi v polovině týdne by měl mezi Floridou a Louisianou dorazit na pobřeží.

Ceny ropy rostou

Světové ceny ropy vzrostly v Asii v reakci na příchod tropické bouře Isaac do Mexického zálivu o více než dolar na barel a severomořská ropa Brent se vrátila dočasně nad 115 dolarů. Ropu také podporují sílící naděje na to, že centrální banky v USA a Evropě přijdou brzy s kroky na podporu ekonomiky.

Těžba ropy v USA

V Mexickém zálivu je soustředěna většina příbřežní těžby ropy v USA. Na celkové těžbě ropy se oblast podílí zhruba z 23 procent, na těžbě zemního plynu asi ze sedmi. Zatím ale není jasné, zda se odstávka těžby projeví na cenách ropy na světových trzích.

Cena Brentu vzrostla o jeden a čtvrt dolaru na 114,42 USD za barel a předtím se vyhoupla až na 115,50 dolaru. Americká lehká ropa WTI posílila o necelý dolar na 97,11 dolaru. V pátek ceny ropy oslabily v reakci na zprávu, že by Mezinárodní energetická agentura (IEA) mohla rozhodnout o uvolnění strategických rezerv ropy.

K americkému pobřeží Mexického zálivu a k tamním ropným instalacím se přibližuje sílící bouře Isaac a americké státy Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásily v noci na dnešek stav nouze. Ropné a plynařské společnosti začaly narychlo evakuovat plošiny a další zařízení v zálivu.

Menší dodávky ropy ze Severního moře

Americké úřady odhadly, že to sníží těžbu ropy o asi 24 procent. Cenu tlačí také vzhůru nižší vývoz z Íránu a pokles dodávek ze Severního moře kvůli pravidelné údržbě ropných zařízení. Mezi investory se také stále více spoléhá na to, že americký Fed příjme kroky na podporu ekonomiky a se svými zásahy proti dluhové krizi přijde Evropská centrální banka. Pozornost trhů se bude v nejbližších dnech upírat na nadcházející tradiční zasedání světových centrálních bankéřů v americkém letovisku Jackson Hole a poté na zasedání centrálních bank.

"Bouře bude mít na ceny dočasný vliv. Každý ale čeká na nadcházející zasedání ECB a Fedu," řekl agentuře Reuters analytik Tony Nunan z japonské obchodní společnosti Mitsubishi Corp.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha