Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stát ‚vyhodil‘ za bratra H-Systemu 72 milionů. Manažeři firmy zadlužili i spřízněnou firmu H-Systém Luxus

Ekonomika

  5:00
Praha - Vytunelovaný H-System, který lidem sliboval dostupné bydlení a pak je okradl, není jediným důsledkem podnikání spřízněné skupiny byznysmenů. Jak zjistily LN, do konsorcia propojených firem patřila mimo jiné společnost H-Systém Luxus, na jejíž aktivity doplatil pro změnu stát. Jejími zakladateli byli Jaroslav Eliáš a Jaroslav Vítek, tedy titíž manažeři, kteří byli ve vedení zkrachovalého H-Systemu.

Rezidenční čtvrť Na Hvězdárně. foto:  Michal Šula, MAFRA

Společnost hodlala postavit novou rezidenční čtvrť na pozemcích na okraji Prahy, ve Velké Chuchli. Projekt ale zůstal jen na papíře.

Firma si ovšem na projekt vzala téměř dvousetmilionový úvěr od Komerční banky (KB) a do zástavy za něj dala právě chuchelské pozemky.

Když se v roce 1999 vláda Miloše Zemana rozhodla restrukturalizovat nedobytné pohledávky KB, mezi nimi se objevila i ta za společností H-Systém Luxus. V roce 2000 v rámci restrukturalizace přešla za téměř 119 milionů korun na státní společnost Konpo, dceru Konsolidační banky Praha.

Součástí pohledávky bylo i zástavní právo na lukrativní pozemky ve Velké Chuchli v hodnotě několika set milionů korun. Státní firma mohla zástavu zpeněžit v dražbě, ale tuto možnost nevyužila. V roce 2003 naopak celou pohledávku za firmou H-Systém Luxus včetně zástav prodala za 47 milionů korun developerské společnosti Finep.

Stát tedy z transakce získal zpět necelých čtyřicet procent toho, kolik za pohledávku zaplatil. Ztráta činila 72 milionů korun. Rozlehlé pozemky ve Velké Chuchli zhodnotili až soukromí developeři. Ti v lokalitě postavili luxusní rezidenční čtvrť.

V souvislosti s firmou spřízněnou s vytunelovaným H-Systemem přišel stát před 15 lety o 72 milionů korun. V zástavě měl přitom pozemky v hodnotě stamilionů. Na lukrativních parcelách ve Velké Chuchli ale vydělali až soukromí developeři.

Kde se vzal H-Systém Luxus

■ Společnost vznikla v roce 1995. Jejími zakladateli byli Jaroslav Eliáš a Jaroslav Vítek, tedy stejní manažeři, kteří byli ve vedení vytunelované firmy H-System.

■ „Jaroslav Smetka (majoritní akcionář H-Systemu, který ale v orgánech společnosti H-Systém Luxus nefiguroval – pozn. red.) vytvářel konsorcium společností, které byly propojeny stejnými osobami. Takových firem bylo více než deset. A jednou z nich byl právě H-Systém Luxus,“ tvrdí advokátka Hana Marvanová, která v kauze H-System zastupuje část podvedených klientů.

Společnost H-Systém Luxus lákala klienty na projekt honosné rezidenční čtvrti v rozsáhlé lokalitě Na Hvězdárně. Plány byly velkolepé –od nájemního přes hotelové bydlení až po luxusní mezonetové byty a vily. Záměr počítal i s občanskou vybaveností, s menšími obchody, poštou, s restaurací, lékařem a školkou.

Roku 1996 byly na pozemky vyhotoveny dva posudky. V prvním, na více než 149 tisíc metrů čtverečních přesáhla podle znalce hodnota parcely 327 milionů korun. Ve druhém byla stanovena hodnota dalších více než 43 tisíc metrů čtverečních, a to na částku převyšující 109 milionů korun. Celkově tak tržní hodnota parcel v roce 1996 dosahovala 436 milionů korun.

Parcely byly sice v době odhadu nezastavěné, v katastru nemovitostí byly vedené jako ostatní plocha či orná půda, ale vzhledem k vydanému územnímu rozhodnutí na ně znalec pohlížel jako na stavební.

Ambiciózní developerský projekt společnosti H-Systém Luxus ovšem zůstal pouze na papíře. Firma v roce 2005 skončila v likvidaci. Úvěry, které si firma nabrala od Komerční banky, byly v roce 2000 postoupeny na společnost Konpo. To byla dceřiná firma Konsolidační banky Praha, která čistila banky od špatných úvěrů.

Drahá konsolidace

Pohledávka za firmou H-Systém Luxus v účetní hodnotě téměř 198 milionů korun byla na Konpo převedena za skoro 119 milionů.

Mimochodem, na internetových stránkách Stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část podvedených klientů H-Systemu, je zveřejněn návrh z roku 2000 na odkoupení pohledávek za společnostmi H-System a H-Systém Luxus, kterými disponovala Konsolidační banka a Konpo, a to za zhruba 30 milionů korun.

Podle ministerstva financí byla pohledávka za společností H-Systém Luxus prodána ve výběrovém řízení v roce 2003. „Tendru se účastnili tři zájemci, a to společnosti VCES, Agresalfa a Finep &partners (dnes Finep CZ – pozn. red.),“ říká Filip Běhal, tiskový mluvčí resortu. Vítězem tendru se stal právě Finep, který za pohledávku nabídl 47 milionů korun.

Stát tak z transakce získal zpět necelých 40 procent toho, kolik za pohledávku zaplatil. Ztráta činila 72 milionů korun. Součástí pohledávky přitom bylo i zástavní právo k rozsáhlým pozemkům ve Velké Chuchli patřící společnosti H-Systém Luxus, které byly odhadnuty na 436 milionů korun. Je otázkou, zda mohl stát parcely zpeněžit a získat tak zpět částku, kterou za pohledávku zaplatil.

‚Standardní postup‘

Právníci oslovení LN uvedli, že Konpo mělo postupovat s péčí řádného hospodáře. Bylo však jen na jeho rozhodnutí, jak s pohledávkami naloží. Na základě kusých informací, které jsou ke kauze k dispozici, si dotázaní právníci myslí, že parcely mohly být teoreticky prodány v dražbě. Částka, kterou by stát utržil navíc, než kolik zaplatil za pohledávku, by získal dlužník, tedy společnost H-Systém Luxus.

„Jenže v Konsolidační bance av Konpu byly tuny takových pohledávek, které byly zajištěny nemovitostmi. Kdyby všechny z nich stát prodával v dražbě, potřeboval by mnohem větší aparát. A je možné, že by Konsolidační banka existovala doposud,“ uvedl jeden z oslovených odborníků, který si však přál zůstat v anonymitě. „Navíc, kdo chtěl tenkrát koupit nějakou nemovitost, měl velmi těžkou pozici, protože banky byly v procesu privatizace a dostat úvěr na koupi pozemků bylo o několik řádů složitější než dnes,“ dodal.

Ministerstvo financí k pohledávce za H-Systém Luxus poznamenává, že o postupu při jejím vymáhání rozhodovala Rada jednatelů společnosti Konpo. „Zvolená varianta postoupení pohledávky na základě veřejného výběrového řízení byla standardním a transparentním způsobem realizace pohledávek,“ dodal mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Na lukrativních parcelách ...

Zhodnotit parcely ve Velké Chuchli se podařilo až developerům. Přes opakované žádosti LN se Finep odmítl k věci vyjádřit. O dalším osudu pohledávky, a tedy i o osudu pozemků ve Velké Chuchli se tak lze dočíst pouze z kusých údajů v obchodním rejstříku. Firma H-Systém Luxus, jak je v rejstříku opakovaně uvedeno, totiž prakticky nevedla účetnictví.

V účetní závěrce za rok 2003 se nicméně mimo jiné konstatuje: „Závazky vůči společnosti Finep, které byly postoupeny ze společnosti Konpo, činí bezmála 199 milionů korun.“ Dle ministerstva financí přitom byla účetní hodnota pohledávky necelých 198 milionů. Zhruba milionový rozdíl jde zřejmě na vrub úrokům. Připomeňme, že Finep dal za pohledávku Konpu 47 milionů korun.

V dalším dokumentu, a to v notářském zápisu z valné hromady konané v červnu 2005, se uvádí, že v lednu 2004 prodala společnost H-Systém Luxus parcely ve Velké Chuchli firmě Finep. A v srpnu 2004 se strany dohodly na vzájemném započtení pohledávek. Z dostupných veřejných údajů ale není zřejmé, zda Finep za parcely ještě něco doplatil, nebo zda je získal „pouze“ za smazání pohledávky, kterou odkoupil od Konpa.

... rostou luxusní vily

Na části parcel v lokalitě Na Hvězdárně dokončila společnost Finep Chuchle v roce 2010 svůj rezidenční developerský projekt. Ve firmě má poloviční podíl Finep, polovinu akcií drží společnost Ungelt Partners. Za zmínku stojí, že tato společnost byla v roce 2003 spoluvlastníkem firmy Agresalfa, která se účastnila tendru Konpa na odkup pohledávky za společností H-Systém Luxus.

Část pozemků ve Velké Chuchli, které dříve patřily společnosti H-Systém Luxus, koupila od firmy Finep Chuchle v roce 2009 společnost Agrisaner, dnes Vily Chuchle. Kupní cena, jak říká Jakub Sklenka, předseda představenstva společnosti Vily Chuchle, byla dojednána na 280 milionů korun. Za ně Agrisaner získal zhruba 80 tisíc metrů čtverečních stavebních parcel a asi 40 tisíc metrů čtverečních nevyužitelných pozemků.