Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Británie ustoupila, EU sváže horentní odměny bankéřů

Ekonomika

  15:32
BRUSEL - Představitelé členských zemí Evropské unie a zástupci Evropského parlamentu se dohodli na omezení odměn bankéřů. Nová pravidla mají začít platit v lednu 2014. Oznámilo to v noci na čtvrtek irské prezidentství EU. Evropský parlament dnes také udělal první krok k omezení bonusů manažerů některých investičních fondů.
Euro bankovky (ilustrační foto)

Euro bankovky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za běžných okolností nebudou moci odměny bankéřů přesáhnout jejich základní mzdu. Pouze za výjimečné situace budou smět banky svým špičkovým pracovníkům vyplatit odměnu ve výši dvojnásobku základní mzdy.

Vox populi

Vysoké odměny v bankovním sektoru jsou v posledních letech trnem v očích veřejnosti. Řada evropských politiků se navíc domnívá, že vysoké odměny motivovaly bankéře k rizikovým obchodům, které dostaly některé významné evropské banky na pokraj kolapsu.

Evropské banky tvrdí, že omezení odměn sníží jejich konkurenceschopnost, protože omezení platí i pro odbočky evropských bank mimo EU. "Pokud mají být odměny omezeny, mělo by se to udělat na celosvětové úrovni," uvedl prezident Evropské bankovní federace Christian Clausen.

"Je tu riziko, že zákazníci budou dělat obchody s americkými bankami, které stále vyplácejí vysoké odměny," dodal.

Regulace platových bonusů manažerů v bankovnictví již v rámci EU funguje, a je proto podle náměstka výkonného ředitele České bankovní asociace Jana Matouška s podivem, proč komise přišla s dalším zpřísněním.

"Pochopitelná je snad regulace u těch bank, které žádaly o státní pomoc. Jiná omezování akcionářů bank svobodně rozhodnout o odměnách manažerů se jeví spíše jako politická vendeta, jež navíc znevýhodní bankovní sektor při získávání schopných manažerů," míní.

Regulace Británii navzdory

Konečná dohoda ukončuje několikaměsíční spor, ve kterém se proti omezení odměn stavěla Británie.

Ta se obávala, že tento krok by mohl vést k poklesu mezinárodního významu londýnského finančního centra.

"Parlament odolal tlaku ze strany britské vlády a nepřipustil žádné další změny v omezení odměn," uvedl německý člen Evropského parlamentu Udo Bullmann.

Omezení odměn bankéřů bylo součástí součástí širších změn v regulaci bankovního sektoru. Ty zahrnují rovněž větší požadavky na kapitál bank, které mají zajistit odolnost bankovního sektoru vůči případné budoucí krizi.

Omezení pro investiční fondy

Hospodářský a finanční výbor europarlamentu navíc velkou většinou podpořil návrh na zavedení limitů pro odměny manažerů některých investičních fondů. Návrh je součástí reformy fondů UCITS, které prodávají převoditelné cenné papíry po celé EU. Fondy obchodující s tímto populárním investičním produktem mají aktiva asi 6,3 bilionu eur (163 bilionů korun).

Návrh zavádí limity pro bonusy manažerům těchto fondů a nevztahoval by se tedy například na hedgeové fondy. Podle návrhu by mohly odměny dosáhnout jen výše ročního platu. Navíc 50 procent bonusu by muselo být vypláceno podle dlouhodobého výsledku fondu.

"Omezení na odměny ve fondech UCITS pomůže ochraně investorů a omezí rizikové spekulace. Doplní právě přijatá pravidla omezující bonusy bankéřů," řekl německý poslanec Sven Giegold, který s návrhem přišel.

Připustil však, že v případě fondů nejsou rizika tak velká jako u bank. Je ale přesvědčen, že návrh bude mít dostatečnou podporu i v plénu parlamentu, které bude o něm hlasovat zřejmě v dubnu. Také další poslanci se shodli, že návrh má podporu, ale výsledné omezení nebude zřejmě tak striktní, jako u odměn bankéřů.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...