Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Británie za 20 let předstihne Německo. Naše sousedy zachrání uprchlíci

Evropa

  7:00
LONDÝN/BERLÍN - Platí pořád, že sousedství vyspělého Německa je to nejlepší, co může pomáhat naší ekonomice? Tuto představu mnoha Čechů o robustním německém hospodářství, postaveném na špičkovém průmyslu, zpochybňuje poslední zpráva londýnského Centra pro ekonomiku, byznys a výzkum (CEBR).

Od roku 2007 nejstarší korunovaná hlava na britském trůnu se ve středu 9. září stala i nejdéle vládnoucím monarchou Británie, s délkou vládnutí 63 let a sedm měsíců. foto: WikipediaReuters

Německo bude čelit tolika problémům, že už ve třicátých letech tohoto století podle CEBR ztratí postavení nejsilnější evropské ekonomiky a přenechá ho Velké Británii. Jeho hrubý domácí produkt se v té době bude blížit pěti bilionům dolarů.

Tento závěr je šokující i pro ty analytiky, kteří byli dosud přesvědčeni, že Němci dokázali mnohem lépe než Britové čelit poslední hospodářské krizi. Zatímco Německo těžilo ze silné průmyslové základny, přílišná britská orientace na finanční a další služby byla terčem mnoha pochybností.

Slováci o krok před námi. Mají e-známky na dálnice, Češi je chtějí také

CEBR ale v analýze z konce minulého roku dochází k závěru, že hnací silou Spojeného království se do budoucna stává nadějně se rozvíjející odvětví softwaru a IT aplikací. Německý růst bude naopak hodně zpomalovat stárnoucí populace a údajně také slabost eurozóny.

„Německo bude nuceno stále více pomáhat zbytku EU, pokud má euro přežít,“ uvádějí výzkumníci CEBR ve svých závěrech. Britové by naopak měli těžit z nižších daní.

Migranti pomohou

Pochybovači, kteří mohou v analýze londýnského institutu cítit snahu vidět Británii v příliš růžových barvách ve stylu „přání otcem myšlenky“, ale najdou potvrzení tezí CEBR i u jiných podobných institucí.

Výzkumníci z Centra pro mezinárodní rozvoj (CID) Harvardovy univerzity například předpovídají, že britská ekonomika poroste v příštích deseti letech o 3,2 procenta ročně, zatímco ta německá se bude pohybovat hlemýždím tempem 0,35 procenta.

Uprchlíci čelí blížící se evropské zimě.

Kdo by se ale domníval, že Německu přitíží současný příliv uprchlíků, bude na velkém omylu. Podle výzkumu CEBR to bude přesně naopak. Díky migrantům, hlavně těm ze Sýrie, německá populace vzroste zhruba o 1,5 milionu lidí.

A právě tito uprchlíci se zaslouží o to, že Británii bude trvat předstižení Německa déle. Nebude to už v roce 2030, jak CEBR předpovídal v minulých zprávách, ale až o pár let později.

A v čem vidí analytici výhody uprchlické vlny pro Německo? „Omezí růst mezd a zmírní nedostatek pracovních sil,“ tvrdí zpráva CEBR. Mnozí analytici na druhé straně považují za jednu ze slabin Spojeného království právě tamní snahy omezovat příliv pracovních sil ze zahraničí.

Zatím se ale zdá, že celkové demografické trendy to nezmění – je zřejmě jen otázkou času, kdy Británie předstihne Německo také v počtu obyvatel. Podle projekcí Eurostatu například klesne počet obyvatel Německa do roku 2060 ze současných 81 milionů na 71 milionů.

Dříve či později uprchlíci přijdou. Musíme být připravení, říká Dlouhý

Ostrovní království se pak stane nejlidnatější zemí EU, počet Britů stoupne z 64 na 80 milionů. A právě demografie je zásadním faktorem, který ovlivní i budoucí velikost obou ekonomik.

Pokud se předpovědi potvrdí, znamenalo by to pozoruhodný historický zvrat. Britové by se svým způsobem vrátili do doby jejich někdejšího globálního impéria, kdy pochopitelně také měli nejsilnější ekonomiku.

Už v roce 2014 ostatně znovu předstihli Francii. Britové by se dokonce na určitý omezený čas mohli stát čtvrtou nejsilnější ekonomikou světa, předstihnout Japonce – ale jen do chvíle, než budou, zřejmě ve čtyřicátých letech tohoto století, sami předstiženi Brazílií.

Hrozba rozpadu království

Osud Británie ale pochopitelně neovlivňují pouze samé příznivé faktory. CEBR naopak nachází také poměrně hodně rizik, které mohou celou jeho předpověď postavit na hlavu.

Mezi ně patří relativně slabý export – z tohoto srovnání dnes vycházejí Němci mnohem lépe. Zpráva také kritizuje nevyváženost britské ekonomiky, v níž jsou velké části venkova závislé na poměrně vysokých daních placených Londýňany.

Tato žena je zřejmě skutečná patriotka, celá se zahalila do britských národních barev.

Největší nejistotu pak přináší hrozba rozpadu Spojeného království – s možností odchodu Skotska a případně i Severního Irska. Pravděpodobnost takového scénáře by zřejmě posílil odchod samotné Británie z Evropské unie.

Tím by se také Británie mohla více zahledět do sebe a ztratit současnou velkou výhodu: kulturní diverzitu.

Už v minulosti se objevovaly předpovědi, že Němce by mohla v budoucnu ekonomicky předstihnout také Francie, která rovněž vykazuje mnohem příznivější demografické trendy. Zpráva CEBR však vůči zemi galského kohouta příliš příznivá není.

Vládu Manuela Vallse sice hodnotí jako jednu z nejlepších za několik posledních let, ale tempo francouzských ekonomických reforem je příliš pomalé. Francie tak může k roku 2031 kl esnout v celosvětovém měřítku až na deváté místo a ztratit ekonomické předpoklady pro účast ve skupině nejsilnějších ekonomik světa G8.

Ještě hůře je na tom Itálie, která by měla mít nadále nejslabší růstové tempo ze všech velkých světových ekonomik a zřejmě klesne až na 13. pozici. Podobný osud čeká také Rusko, jež spadne z desátého na čtrnácté místo – ai to si udrží jen za předpokladu, že se vzpamatují ceny ropy a zemi se podaří dosáhnout alespoň omezené diverzifikace ekonomiky.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...