Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Británie se obává brexitu, ale její ekonomika šla opět nahoru

Ekonomika

  13:05
LONDÝN - Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla o půl procenta proti předchozím třem měsícům. Hospodářský růst tak navzdory obavám ohledně plánovaného odchodu země z Evropské unie pouze mírně zpomalil z neobvykle silných 0,7 procenta ve druhém kvartálu.

Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. foto: Reuters

Jeho tempo navíc překonalo očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,3 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil britský statistický úřad.

Banky nebudou čekat na brexit. Některé zahájí ‚úprk‘ z Londýna už před Vánoci

V meziročním srovnání dosáhl hospodářský růst 2,3 procenta, tedy nejprudšího tempa za více než rok. Překvapivě příznivé údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí snižují pravděpodobnost, že britská centrální banka Bank of England (BOE) v brzké době přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Libra bezprostředně po zveřejnění údajů o vývoji HDP vystoupila na týdenní maximum vůči dolaru, pak ale o své zisky přišla.

Zastánci odchodu Británie z EU podle agentury Reuters pravděpodobně budou čtvrteční údaje označovat za doklad toho, že varování před negativními hospodářskými dopady brexitu byla výrazně přehnaná. Mnozí ekonomové před červnovým referendem předpovídali, že odhlasování brexitu uvrhne britské hospodářství do recese.

Hlavní ekonom statistického úřadu Joe Grice ve čtvrtek upozornil, že britská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala v růstu tempem srovnatelným s předchozími kvartály.

Dopady brexitu se ještě neprojevily

Britská libra po červnovém referendu prudce oslabila, což signalizovalo obavy investorů o ekonomiku Spojeného království. Slabší měna nicméně pomohla britskému exportu a podpořila výdaje zahraničních turistů. Ekonomové však varují, že negativní hospodářské dopady odhlasování brexitu se ještě plně neprojevily.

„Negativní důsledky odhlasováni brexitu budou čím dál zřejmější, protože stoupne inflace a firmy budou odkládat investice,“ uvedl Samuel Tombs ze společnosti Pantheon Macroeconomics, který v průzkumu agentury Reuters správně předpověděl tempo růstu ve třetím čtvrtletí.

Centrální banka v září odhadovala, že hospodářský růst ve třetím čtvrtletí dosáhne pouze 0,2 procenta. V srpnu banka ve snaze zmírnit negativní hospodářské dopady brexitu snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta. Oznámila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně nákupu vládních dluhopisů.

Příští týden bude BOE jednat o tom, zda přikročí k dalšímu snížení úroků. Guvernér banky Mark Carney tento týden nicméně signalizoval, že ho znepokojuje slabý kurz libry, který tlačí vzhůru inflaci. To naznačuje, že BOE možná s dalším snížením úroků nebude spěchat. Analytici podle nedávného průzkumu agentury Reuters předpokládají, že banka úroky sníží nejdříve začátkem příštího roku.

Autor: