Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zálohované PET láhve. Kdy se jich dočkáme a kdo je proti?

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Měly by být plastové láhve zálohovány? Podle průzkumu společnosti Kantar by systém zavedlo 83 % Čechů. Postoje výrobců minerálních vod se různí.

PET láhve (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Veřejnost se dle dat agentury Kantar CZ domnívá, že by zálohování přinutilo lidi nevyhazovat plastové obaly do přírody nebo směsného odpadu.

Chcete se zbavit plastů? Pět kroků, jak svůj život očistit od zbytečného odpadu

„Výsledky průzkumu ukazují neopodstatněnost některých mýtů či obav, které se kolem možného zavedení záloh na PET lahve začaly objevovat. Spotřebitelé v ČR zálohám na nápojové obaly rozumějí, rozšíření o PET nebo plechovky by ve velké míře uvítali a ostatní odpady by třídili dál. Ulevilo by se i popelnicím na netříděný komunální odpad, kde dosud část PET lahví končí,“ okomentovala průzkum Radka Behenská z agentury Kantar CZ.

Zálohy mohou mít i svá úskalí

Postoj s ní sdílí i Karlovarské minerální vody. Podle společnosti je už nyní jisté, že by zavedení záloh znamenalo snížení environmentálních dopadů celého systému sběru, třídění a recyklace nápojových obalů.

„Jakožto lídr na trhu přírodních minerálních vod jsme se rozhodli zaměřit na podporu životního prostředí a místní cirkulární ekonomiky a usilujeme o uzavření smyčky oběhového hospodářství v oblasti PET. Jedná se o hodnotný materiál, který by rozhodně neměl být na jedno použití,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Alessandro Pasquale.

Jsou však i výrobci, kterým se nápad nelíbí. Podle ředitele firmy Ondrášovka Libora Duby neexistuje jediný objektivní důvod, proč by se měly plastové láhve zálohovat. Byl by to podle něj nepotřebný a nesystematický krok, který by přinesl naopak řadu negativních vlivů.

„Zálohový systém se zaměřuje pouze na jeden druh plastového obalu (nápojové PET láhve – pozn. red.), paradoxně na ten nejčastěji tříděný. Přičemž procento sběru ostatních plastů by se právě zavedením záloh na PET láhve značně snížilo. Mělo by to na volně pohozené odpadky v přírodě zásadní a pro životní prostředí značně negativní vliv,“ uvedl Duba.

Jak by systém fungoval?

I přes to, že je zálohování PET láhví podle agentury Kantar CZ pro 83 % lidí pozitivním krokem, je otázkou, zda si Češi uvědomují, jak by systém v reálné podobě fungoval. „Spotřebitelé dle našich průzkumů mají od zavedení záloh na PET láhve převážně mylná očekávání,“ zdůrazňuje Duba z Ondrášovky.

Zálohovaná plastová láhev by neznamenala znovu naplnitelnou láhev, ale stávající typ láhve, který by byl při prodeji zatížený zálohou. Zákazníci by museli po vypití PET láhve skladovat doma v neporušeném stavu. Následně by je museli dopravit zpět do prodejny, kde by obdrželi svoji zálohu. Už by tak nestačilo plastové láhve zmačkat a vyhodit je v pytli do nejbližšího žlutého kontejneru.

Podle průzkumu společnosti Mareco, který byl realizovaný pro Ondrášovku, by 30 % spotřebitelů v případě zavedení záloh na PET láhve preferovalo nahrazení jiným nápojem v nevratném obalu. Mohlo by tak dojít k tomu, že by někteří zákazníci nakupovali pití raději v jednorázovém skle, Tetra-Packu nebo v plechovce.

Na pokraji plastové kalamity. Čína řeší, kam s obtížným odpadem

Zálohované plastové láhve přitom nejsou v Česku žádnou novinkou. Už v devadesátých letech minulého století se na našem trhu prodávaly 1,5litrové láhve od nápojů Coca-Cola, Lift, Fanta nebo 7-UP, za které zákazníci zpětně dostali deset korun. Rozdíl oproti aktuálně diskutovaném systému byl v tom, že se vysbírané láhve tehdy opětovně naplňovali. Po čtyřech letech zálohovaný systém u výše zmíněných nápojů skončil. „Ohlas u spotřebitelů nebyl dostatečný a také životnost lahví byla vzhledem k nakládání s nimi nižší než předpokládaná,“ zdůvodnil konec systému ředitel vnějších vztahů Coca-Cola HCB Česko a Slovensko Petr Jonák.

Podmínky EU splňujeme

Momentálně Česká republika patří mezi nejpečlivější země Evropy v třídění použitých PET láhví. Díky zaběhlému systému se žlutými kontejnery se sesbírá více než 80 % PET láhví uvedených na trh, a tak již nyní splňuje navrhovanou směrnici Evropské komise. Podle ní má být do roku 2025 zajištěn zpětný sběr minimálně 77 % plastových PET lahví uvedený na trh. Původní návrh komise přitom počítal až s 90% sběrem, tento cíl byl však doložen až pro rok 2030.

Kromě toho by měla každá PET láhev podle Bruselu do roku 2025 obsahovat alespoň 25 procent recyklátů. O pět let později by se měl podíl recyklovaného materiálu zvýšit o dalších pět procent. Takzvané láhve rPET z recyklovaných materiálů najdeme v obchodech už nyní.

EU chce novou směrnicí motivovat výrobce k tomu, aby zrecyklovaný plast využívali raději u láhví. Ty totiž mohou být narozdíl od oděvu recyklované opakovaně.

Čeká se na výsledky studií

Ministerstvo životního prostředí bylo ještě loni vůči myšlenkám na zavedení systému zálohovaných plastových láhví skeptické. Nyní hodlá vyhodnotit jeho efektivitu a účelnost. „Čekáme na výsledky studií, které mají zadané různé subjekty. O zálohování také průběžně diskutujeme především se zástupci obcí, pro které by to znamenalo asi největší změnu včetně dodatečných nákladů na recyklaci,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Konec plastových výrobků na jedno použití? Evropský parlament jednoznačně podpořil jejich zákaz

Na jedné z těchto studií pracuje i projekt s názvem „Zálohujme?“, na které se podílí společná výzkumná skupina Karlovarských minerálních vod, Institutu Cirkulární Ekonomiky a Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha. Výsledky skupina zveřejní v úterý 22. ledna.

Kromě toho si ministerstvo nechalo zpracovat také studii, která má zhodnotit zejména ekonomické dopady zavedení zálohového systému. Následovat by měla veřejná debata a důsledná analýza, teprve potom se rozhodne, zda v obchodech najdeme už pouze zálohované PET láhve.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...