Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bydlení v Praze zlevňuje. Nový byt už stojí pod 1,4 milionu

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Ceny nových bytů pod 40 tisíc korun za čtvereční metr, to byl ještě před třemi roky v Praze stěží uvěřitelný extrém. Průměrná cena se tehdy pohybovala kolem 58 tisíc korun za čtvereční metr. Nyní je „stěží uvěřitelný“ extrém vysoce překonán. Ceny některých nových bytů klesly pod hranici 30 tisíc korun za čtvereční metr.

Ilustrační foto foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Například v projektu Javorová čtvrť firmy Central Group se garsonky prodávají již od 27 600 korun za čtvereční metr. A dvoupokojový byt firmy Ekospol v projektu Nové Měcholupy IV s balkonem, terasou a garážovým stáním je k dostání za necelé dva miliony, což v přepočtu na čtvereční metr (při započítání poloviční plochy balkonu a terasy do celkové rozlohy bytu) znamená 26 378 korun.

Developeři vylučují, že by snížení cen dosáhli tím, že byty „ošidí“, že by používali méně kvalitní materiály. „Na českém realitním trhu jsme 21 let a chceme tu působit ještě dlouhé roky, nemůžeme si dovolit stavět nekvalitně. Ostatně každý pátý byt prodáme na doporučení našich stávajících klientů,“ říká Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Nízké ceny nových projektů jsou podle developerů dány tím, že v minulosti levně nakoupili pozemky a díky velkému objemu výstavby dosahují nižších cen u dodavatelů materiálů i nižších cen stavebních prací. K tomu napomáhá i současný útlum stavebnictví, kvůli nedostatku práce stavební firmy snižují své marže na minimum.

Podstatné je i to, zda developer dokáže snížit vlastní režijní náklady, zda dokáže efektivně prodávat, aniž by musel investovat miliony do reklamy. Od roku 2008 klesly průměrné ceny nových bytů v zemi o desetinu. Vedle faktorů, které přiznávají developeři, k tomu přispěla i změna strategie výstavby, kterou příliš nepropagují.

Menší projekty vrátí investice rychleji

Staví se totiž menší projekty. Nikoli pět set bytů najednou, ale v etapách třeba po sto bytech. Pro developera to znamená, že nepotřebuje na výstavbu tolik peněz. Praxe ukazuje, že menší projekty se i rychleji prodají, takže investované peníze se rychleji vrátí a jsou k dispozici pro další výstavbu, pokud se vytvoří dostatečná poptávka.

ČTĚTE TAKÉ:

Druhým faktorem, kterým se developeři příliš nechlubí, je zmenšení ploch bytů. Zmenšují se hlavně chodby a provozní zázemí bytů, v některých případech i obytné místnosti, které se svou velikostí blíží komůrkám v panelácích ze šedesátých let.

Zmenšování obytných místností ale není většinovým jevem, protože pod tlakem developerů jsou architekti schopni vytvořit takovou dispozici bytu, která velikosti místností zachová i při zmenšení celkové plochy bytu.

Levné hypotéky

Prodej bytů povzbuzují i levné hypotéky. Průměrná úroková sazba v květnu klesla na 2,96 procenta. Lidé si sjednali celkem 10 034 nových hypoték za 16,081 miliardy korun.

Je to nejlepší měsíční výsledek od června 2007, tedy od období před realitní krizí. Tehdy bylo za měsíc uzavřeno 10 787 nových hypotečních smluv v celkovém objemu 18,72 miliardy korun.

Překvapivě klesají i ceny nízkoenergetických domů, které bývaly kvůli nákladným tepelným izolacím o 10 až 15 procent vyšší než klasické stavby. Například developerská společnost Bemett zlevnila své dokončené domy v Drahelčicích poblíž metra Zličín o 110 tisíc korun, tedy na cenu 3,41 milionu včetně DPH.

Tato částka zahrnuje nejen pozemek a dokončenou stavbu na klíč, ale i solární ohřev teplé užitkové vody, který snižuje náklady spojené s provozem domu. Kompletní náklady na vytápění, ohřev vody, svícení a provoz všech domácích elektrospotřebičů ve dvoupodlažních řadových domech o ploše 94 čtverečních metrů činí průměrně dva tisíce korun za měsíc. Domy jsou vytápěny výhradně elektřinou a jejich majitelé mají proto levnou sazbu po dvacet hodin denně.

Ceny budou ještě klesat

Přestože někteří developeři, například JRD v projektu nízkoenergetických domů Ecocity Malešice, ceny bytů nedokázali stlačit pod 50 tisíc korun za čtvereční metr, vlivem rostoucího počtu „superlevných“ bytů v cenovém rozmezí 30-40 tisíc korun za čtvereční metr budou letos průměrné ceny nových bytů v Praze ještě klesat.

ČTĚTE TAKÉ:

Stabilizace cen a jejich mírné zvyšování se čeká až v příštím roce. Letos bude developery podle České národní banky brzdit nízký růst reálných mezd a celková nízká ekonomická aktivita.

„Vysoká rizika v sektoru developerů přetrvávají. Pokles cen nemovitostí může pokračovat a předpokládané oživení se odkládá do roku 2014,“ cituje server Patria Online členku bankovní rady ČNB Evu Zamrazilovou.