Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

EET začíná platit pro obchody. Desetitisíce z nich ještě nemají novou pokladnu

Ekonomika

  7:38aktualizováno  8:59
Praha - Přibližně kolem 200 tisíc obchodníků v Česku musí počínaje středou elektronicky evidovat tržby - Od největších hypermarketů nebo velkoobchodů po nejmenší řeznictví, prodejny šroubků, večerky nebo některé stánkaře. Provoz EET je po zapojení obchodníků plynulý a bez problémů, uvedla ve středu ráno Finanční správa, potřebnou registraci jich má bezmála 113 tisíc firem.

Pokladní systém EET foto:  Petr Topič, MAFRA

Ty zbývající se ocitají v palbě nabídek několika desítek dodavatelů pokladen. Nejvíc elektronických pokladen prodala zatím eKasa od operátora O2. „Spousta firem mi vnucovala své řešení. Nebyl problém vybrat. Akorát že je v tom strašná spousta peněz. Ti laciní tvrdili, že mi to stačí, ti drazí, že levné řešení je nespolehlivé. Komu mám věřit?“ popsal výběr evidenční pokladny Vietnamec Roman z menší večerky na okraji Plzně. Ač nerad, zvolil dražší řešení. Se zprovozněním prý ale neměl žádný problém. „Ve středu ráno v šest startuju,“ dodává.

Opět na poslední chvíli

Na podnikatele, aktuálně ty v oboru velko- a maloobchodu, se postupně a nejvíc právě v uplynulých dnech snáší záplava reklam na řešení EET. V úterý, tedy poslední den před startem druhé vlny, odbavovali dodavatelé evidenčních pokladen stovky, někde i přes tisíc zákazníků.

„Na všech našich 160 prodejnách jsme připraveni na odbavení tisíců zákazníků denně,“ popisuje nával posledních dnů Luboš Lukasík, jednatel eKasa O2. Což je dodavatel, kterému podle všeho patří první místo na českém trhu co do počtu zákazníků.

Přichází druhá vlna EET, obchodníci zdražovat nechtějí. Co byste měli vědět?

Operátor O2, který podobně jako i někteří další dodavatelé nabízí podnikatelům kompletní řešení, v tomto případě i poskytnutí internetového připojení, uvádí téměř 20 tisíc zákazníků pro druhou vlnu.

V té první, která se od prosince týkala zhruba 40 tisíc podniků ubytovacích a stravovacích služeb, si technologii eKasy od O2 pořídilo na 10 tisíc zákazníků.

Pořadí dalších dodavatelů je těžké zjistit. Většinou neuvádějí počty klientů. Podle zjištění LN se však o druhé a třetí místo pravděpodobně dělí Dotykačka a systém Markeeta od společnosti Smart Software.

V závěsu za nimi pak figurují systémy Storyous, Kasa FIK, EET1, Vodafone, T-Mobile, případně dodavatelé „tlačítkových“ pokladen jako Novum, Elcom a podobně.

Největší dodavatelé technologie pro EET

Odbyt elektronických pokladen ale mohl být ještě větší. Finanční správa nejprve uváděla, že tato druhá vlna EET se bude týkat přibližně 250 tisíc obchodníků.

Celkový počet těch, kteří si pořizují novou technologii, ale bude ve skutečnosti zřejmě výrazně nižší. A nejedná se jen o pokles o obchodníky, kteří středeční start druhé vlny prostě nestihli, EET ignorují nebo se rozhodli s podnikáním skončit.

Některých se EET netýká

Někteří využijí a jen aktualizují stávající účetní systém (třeba zavedený software Pohoda), sezonní obchodníci, kteří prodávají třeba jen v létě, s pořízením technologie mohou počkat, jiní inkasují tržby jen prostřednictvím převodů peněz z účtu na účet, a EET se jich tedy netýká.

K úterku si požádalo finanční úřady o vydání autentizačních údajů, nezbytných pro zapojení do systému EET, ke 114 tisícům subjektů. Podle finanční správy je to většina z počtu, kterého se start druhé vlny týká. Další fáze EET přijde až za rok, dodavatelé přesto počítají s tím, že velké množství pokladen ještě prodají i nyní, zásoby prý mají dostatečné. „Jiná situace by nastala, kdyby se ukázalo, že obchodníků je skutečně avizovaných 250 tisíc a polovina z nich by se rozhodla nakupovat pokladny teprve nyní. Pravděpodobnost takového scénáře je ale mizivá,“ uvedl Michal Wantulok, manažer komunikace Dotykačky.

EET 15.2.
EET 15.2.

„Na hodnocení je ještě brzy, druhá vlna zdaleka není u konce a předpokládáme, že si podnikatelé budou pořizovat pokladny ještě minimálně během března,“ říká Hynek Pášma, provozovatel pokladního systému Markeeta.

Počítá se i s tím, že podnikatelé budou záhy své zařízení měnit. „Stejně jako u první vlny předpokládáme, že zhruba do poloviny března bude zvýšený zájem ze strany opozdilců následovaný obchodníky, kteří budou měnit nevhodně zvolený nebo špatně fungující systém za náš,“ soudí provozní ředitel Storyous Petr Filipec.

Autoři:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč