28. listopadu 2008 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena plynu se zvedat nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse

PRAHA Skupina RWE, která je největším prodejcem zemního plynu v České republice, nezvýší od ledna ceny plynu pro domácnosti a nechá je na současné úrovni. Řekl to na dnešní konferenci Gas business breakfast předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

Podle Herrmanna mělo na ceny plynu největší dopad oslabení kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Snížení cen lze podle něj očekávat až ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku.

RWE oznamuje ceny čtvrtletně. Od 1. října zdražila pro domácnosti v průměru o 10,4 procenta. V dubnu ceny pro domácnosti vzrostly v průměru o 3,1 procenta, od července v průměru o 9,6 procenta. Ceny pro velké zákazníky stanovuje RWE měsíčně, ale vypočítává je podle obdobného vzorce.

Počátkem týdne zveřejnila své ceny i společnost E.ON, která zásobuje zákazníky především na jihu Čech. Stejně jako RWE nechá ceny na současné úrovni.

Tuzemský trh s plynem je od dubna loňského roku plně otevřený, podobně jako trh s elektřinou. Ceny pro všechny kategorie konečných odběratelů si tak určují přímo sami dodavatelé.

Skupina RWE je s 2,3 milionem zákazníků největším obchodníkem se zemním plynem v Česku a ovládá dvě desítky společností.
ČTK, Lidovky.cz
  • 31Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.