Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cena za důchody pro třicátníky? Dražší jídlo, léky, knihy a kino

Ekonomika

  10:42
PRAHA - Již za rok může zdražit jídlo, léky, knihy i lístky do kina. Později se zruší vdovské a vdovecké důchody a zanikne i nárok na celoživotní výplatu invalidních důchodů. Zvýší se i věk odchodu do důchodu.
Mladí lidé - ilustrační foto.

Mladí lidé - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Výměnou za to ale budoucí důchodci z řad dnešních třicátníků nebudou v penzi strádat na úrovni životního minima. Právě takové by byly dopady penzijní reformy, jejíž návrh představila ve středu expertní komise vedená Vladimírem Bezděkem.

Poselství komise, která se zkoumáním penzijního systému a hledáním východisek k jeho ozdravení zabývala od ledna, je následující – stát není dlouhodobě schopen zajistit výplatu důchodů v patřičné výši. Může za to hlavně stárnoucí populace. Zatímco v současnosti na penzi jednoho důchodce přispívá 1,8 pracujícího člověka, v roce 2050 to bude již jen 1,2 plátce pojistného. V roce 2050 by tak třetinu peněz vyplácených na důchody nekrylo pojistné.

více čtěte

 

Bezděkova komise proto včera přišla s návrhem možných řešení. Dotknou se zejména lidí mladších 40 let. Ti si budou muset na penzi začít šetřit již nyní. Část svých úspor přitom budou pravděpodobně povinně ukládat u penzijních fondů.

Kolik peněz půjde do soukromých fondů?
Návrh důchodové reformy počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a s polovičním snížením stropu pro odvody. Propad příjmů státu by kompenzovala jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Ty jsou dnes zdaněny 10procentní sazbou. Ministr financí Eduard Janota připustil, že zvyšování DPH by mělo být postupné a mohlo by začít již v příštím roce.

Anketa

Souhlasíte s návrhem důchodové reformy?

Ano. 709
Ne. 620
Nevím. 34

Komise se shodla na tom, že do roku 2030 bude nutné zvýšit věk odchodu do důchodu na 65 let a tato hranice by platila jak u mužů, tak u žen. Ženy s pěti a více dětmi by šly do důchodu po dovršení 62. roku. Zrušit se má i výplata vdovských důchodů. Lidem, kterým budou tyto důchody přiznány ještě před odstartováním penzijní reformy (zhruba v roce 2015), budou i nadále vypláceny. Revidována by měla být také výplata invalidních důchodů. Zdravotní stav jejich příjemců by měl být přezkoumáván a po dovršení důchodového věku by jejich příjemci začali namísto invalidního důchodu pobírat důchod starobní.

Naopak shoda nepanuje v tom, jak mají lidé spořit na penzi u soukromých fondů. Většinový návrh počítá s tím, že lidé mladší 40 let budou 3 procenta z hrubé mzdy povinně odvádět do penzijních fondů. Podle menšinového návrhu by lidé do soukromých fondů spořili dobrovolně, avšak kdyby do nich odvedli 3 procenta hrubé mzdy, stát by jim přispěl dalšími třemi procenty.

Další informace a články k tématu si přečtěte v dnešním vydání deníku