Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ceny bytů letí vzhůru, Češi je kupují čím dál víc. Nebojí si brát půjčky

Ekonomika

  18:30
PRAHA - Ceny bytů v Česku stále rostou a díky levným hypotékám se to v dohledné době jen tak nezmění. Růst ekonomiky navíc povzbuzuje u lidí víru, že porostou i jejich platy, a tak se nebojí si dále půjčovat.

Ilustrační foto - nemovitosti. foto: Lidové noviny

Ceny nemovitostí rostou. Zatímco v roce 2014 se například v Praze za metr čtvereční platilo průměrně 51 470 korun, loni už to bylo o téměř dva tisíce více. Nejvýraznější růst cen je pak u nových bytů, kde loni dosáhl pěti procent a letos může být dokonce ještě vyšší. Novostaveb může být totiž brzy nedostatek, což logicky ještě vyžene cenu nahoru.

Jen v Praze se loni prodalo na 6500 nových bytů, letos by jich měli zájemci koupit podle developerských odhadů na sedm až osm tisíc. Stavební úřady v hlavním městě přitom loni povolily výstavbu jen necelých čtyř tisíc bytů. Pokud to bude pokračovat i letos, rozdíl mezi poptávkou a nabídkou a tím i tlak na cenu se ještě zvýší. Navíc se ceny ještě nevrátily na předkrizovou úroveň.

Číňané sahají po majiteli Ritzu či Four Seasons. Nabízí 6,5 miliardy dolarů

Zájem o byty roste i díky tomu, že řada lidí je nekupuje pro vlastní bydlení, ale jako investici. Například v Praze koupili loni investoři zhruba třetinu bytů s cílem zhodnotit peníze. Tomu všemu nahrávají hlavně rekordně nízké ceny hypoték, které budou s největší pravděpodobností dále trvat.

Oproti očekáváním z konce minulého roku zatím nic nenasvědčuje tomu, že by snižování úrokových sazeb skončilo. V únoru zlevnila hypotéky řada bank včetně těch největších, tedy Hypoteční banky, Komerční banky a České spořitelny.

Ta například začala nabízet minimální úrok pod dvě procenta, a to u stoprocentní hypotéky navíc s pětiletou fixací. Pod psychologickou hranici dvou procent se vydala i konkurence včetně menších bank.

ČNB: Realitní bublina nehrozí

Přestože objem hypoték loni dosáhl rekordu na hodnotě přes 184 miliard korun, podle centrální banky přefouknutí a splasknutí realitní bubliny nehrozí. Ujišťoval o tom včera v České televizi i guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podobně se vyjádřil i jeho předchůdce Zdeněk Tůma.

ČNB proto nechystá ani regulaci, která by poskytování hypoték zpřísnila. Stačí loňské doporučení, které stanovuje, že hypotéka by neměla přesáhnout sto procent hodnoty nemovitosti a délku splatnosti 30 let. „Zatím se zdá, že to do značné míry funguje,“ uvedl Singer.

Více se dozvíte ve speciálu LN věnovaném cenám bytů a hypoték.

Autoři: