Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ceny v říjnu stoupaly nejrychleji od roku 2012. Zdražovalo máslo, vejce i zelenina

Ekonomika

  9:20
PRAHA - Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v září. Je to nejvyšší meziroční inflace od října 2012, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Tahounem růstu byly opět potraviny. Meziměsíčně ceny stouply o 0,5 procenta. Analytici většinou odhadovali, že říjnová meziroční inflace bude stagnovat na zářijových 2,7 procenta. Někteří nevyloučili růst na 2,8 procenta.

Vejce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na oznámení říjnové inflace ihned reagovala koruna, která během půl hodiny posílila k euru o šest haléřů a v půl desáté se obchodovala za 25,52 Kč/EUR. Vyplývá to z informací Patrie. Česká měna se tak vrátila k hodnotám, na kterých byla minulý týden před oznámením o zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Z potravin podle ČSÚ meziročně v říjnu nejvíce zdražilo máslo, a to o 50,7 procenta. Vyšší ceny byly také u vajec nebo mléčných a pekárenských výrobků. Současně přestala zlevňovat zelenina, jejíž ceny v říjnu stouply proti loňsku o 10,4 procenta. Ovoce bylo meziročně dražší o 8,2 procenta.

Na vyšší meziroční inflaci působilo opět i bydlení, kde nájemné zdražilo o 2,9 procenta, vodné o 1,2 procenta a stočné o 0,4 procenta. O 7,2 procenta dražší bylo proti loňsku i stravování a ceny ubytovacích služeb stouply o 1,7 procenta. Růst cen pokračoval také v dopravě, která kvůli vyšší cenám pohonných hmot zdražila o 2,6 procenta.

Opačný vývoj byl u odívání a obuvi, kde ceny proti loňsku klesly o 0,9 procenta. Dál zlevňovaly telefonické služby a v bydlení zlevnilo teplo a teplá voda o 2,3 procenta a zemní plyn o 0,8 procenta.

Meziměsíční růst ovlivnilo zejména zvýšení cen zeleniny o 8,4 procenta. Mezi potravinami zdražilo proti září i ovoce, vejce, máslo, sýry, jogurty či čokoláda. Stouply i ceny oděvů, obuvi a pohonných hmot. Naopak zlevnění zaznamenali statistici u telefonických služeb a lázeňských pobytů.

Inflace na vrcholu

„Inflace podle naší prognózy již dosáhla svého vrcholu. Do konce letošního roku by se měla držet v horní polovině tolerančního pásma ČNB, v příštím roce však bude její tempo zvolňovat,“ uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Ceny potravin by se měly podle ní v následujících měsících stabilizovat.

„V následujících měsících by měla meziroční inflace mírně zpomalit. Bude za tím stát efekt vyšší srovnávací základny, jelikož ceny začaly zrychlovat z titulu vyšších cen potravin a cen v restauracích právě od listopadu minulého roku,“ uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Podle našeho názoru inflace právě kulminuje a v dalších měsících začne postupně klesat,“ uvedl i analytik ČSOB Petr Dufek.

Pro ČNB by říjnová data o inflaci neměla podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče představovat nějakou zásadně překvapivou informaci, a bankovní rada tak podle něj nemá důvod měnit svůj nedávno prezentovaný pohled na vývoj inflace a úrokových sazeb.

Další zvýšení úrokových sazeb přitom pode Dufka není daleko, nicméně o tom, jestli se tak stane v prosinci, rozhodne vývoj kurzu koruny a první odhady růstu HDP a mezd za třetí čtvrtletí. „Prozatím to ovšem vypadá tak, že ČNB až tak pospíchat nemusí a další krok si může nechat na únorové zasedání,“ uvedl Dufek.

Rovněž podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové centrální banka letos spíše sazby už zvyšovat nebude. „Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne ČNB po dlouhé době zveřejňovat prognózu kurzu, a to může vést k sebenaplňujícímu efektu,“ uvedla.

Autor: