Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čepro se těší na benzin a naftu z Německa. Uskladní je poprvé od války

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Poprvé od konce druhé světové války bude Česko na svém území skladovat strategické zásoby pohonných hmot pro Německo. Vláda na svém posledním jednání schválila záměr státního distributora paliv - společnosti Čepro - skladovat benzin a naftu nejen pro domácí distributory a petrolejářské firmy jako dosud, ale i pro ty zahraniční.

Nádrž společnosti Čepro. foto: ČTK

Čepro o novém byznysu a skladování paliv pro zahraniční firmy uvažuje už delší čas. Ve svých skladech, které provozuje na našem území, má uložen benzin a naftu zdejších distributorů i pro potřeby českých rezerv. I tak ale zbývá dostatek volné kapacity. „Jsem rád, že vláda náš plán schválila. Máme už jednoho zákazníka a s dalšímpotenciálním jednáme,“ uvedl generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Vydělají obě strany Čepro se zavázalo, že tento obchod s Němci neovlivní potřebu státu na uložení našich krizových zásob, které dnes vystačí na 95 dní, tedy nad rámec požadovaný Evropskou unií, ani nebude ohrožena exkluzivita spolupráce Čepra se Správou státních hmotných rezerv. Německé pohonné hmoty se na území Česka skladovaly v květnu 1945, kdy Sověti obsadili litvínovskou chemičku. Ta byla součást koncernu Hermann Göring Werke. „Od té doby se u nás skladovala paliva třeba bývalého Sovětského svazu, ale z Německa ne. Legislativa Evropské unie nyní takovouto spolupráci států umožňuje a krok Čepra vidím jako logický,“ říká specialista na petrochemii a donedávna šéf České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ivan Ottis.

Státní gigant Čepro:

  • 192 čerpacích stanic EuroOil
  • 18 rozměrných podzemních i nadzemních zásobníků na pohonné hmoty
  • 20%podíl na velkoobchodním prodeji paliv v ČR (druhé místo za Unipetrolem - má cca podíl 30 %)
  • síť 1100 km produktovodů - převážně podzemních rour přepravujících benzin a naftu

Zdroj: Čepro

Čepro hodlá začít zatím s menším množstvím, řádově několika desítek milionů litrů. Za rok se přitom u nás spotřebuje sedm miliard litrů benzinu a nafty. Ale v situaci, kdy v Česku klesá spotřeba pohonných hmot, a Čepru tedy klesají i zisky (z 960 milionů v roce 2010 na loňských 550 milionů hrubého), jde o vítané přilepšení. Pro Němce vyjde skladování v Česku levněji a Čepro přitom vydělá na poplatcích za skladování.

50 milionů za rok

Jakou částku by Čepro mohlo vydělat na uskladnění německého paliva, šéf společnosti Jan Duspěva neřekl. Projekt skladování německých strategických rezerv v Česku je teprve na svém začátku. Není tak dosud ještě rozhodnuto, zda Čepro dohodnuté množství paliva z Německa přímo doveze, nebo zda ho pro německého obchodního partnera nakoupí u nás.

Interní zpráva ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která se záměrem Čepra zabývá, uvádí, že cena za skladování by se měla pohybovat v rozmezí 1,5 až 2,5 dolaru za tisíc litrů a jeden měsíc a výnos pro společnost by podle dohodnutého množství skladovaných paliv mohl dosáhnout až 50 milionů korun za rok.

V Německu nehradí náklady na skladování hmotných rezerv stát jako u nás, ale soukromé firmy, které mohou svou povinnost delegovat na další obchodní partnery v rámci EU. Prvním obchodním partnerem Čepra by se tak mohla podle zprávy MPO stát společnost Mabanaft Deutschland, se kterou český distributor jedná už delší dobu. Čepro už loni celý projekt konzultovalo nejen s MPO nebo svým akcionářem ministerstvem financí, ale i s resortem zahraničních věcí. „Naše stanovisko je pozitivní, iniciativa neodporuje evropské ani české legislativě. Jedná se o relativně běžnou praxi mezi členskými státy,“ reagovalo ministerstvo zahraničních věcí.

Tržby klesají

„Coby akcionář spatřujeme v této záležitosti finanční přínos pro Čepro, které má nevyužitou skladovací kapacitu,“ uvedla za tiskové oddělení ministerstva financí Veronika Lukášová. Skladování německých strategických zásob benzinu vítá i MPO. „Vlivem snižování spotřeby a snahou šetřit náklady u obchodních partnerů dochází k postupnému snižování stavů pohonných hmot ve skladovacím systému Čepra. Tímto projektem se může omezit tento nepříznivý vývoj,“ uvádí MPO.

Čepro má uloženy vlastní pohonné hmoty i pohonné hmoty českého státu a dalších zdejších firem v 18 skladech po republice. Státní distributor má u nás největší kapacitu na trhu, nádrže Čepra představují zhruba 80 procent kapacit v Česku. Skladování benzinu a nafty tak představuje pro tuto státem ovládanou firmu významnou část tržeb, které každým rokem rostou. Loni na rekordních 73 miliard korun. Hrubý zisk však od roku 2010, kdy dosáhl téměř miliardy korun, klesá. Loni na 556 milionů.

Čepro už před čtyřmi lety upozornilo na trend výrazného snižování spotřeby pohonných hmot, a tím pádem i zisku z distribuce, skladování a prodeje. Německý benzin je jedním z projektů, které mají negativní trend zmírnit.

Autor: