30. srpna 2010 18:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Láska Američanů k akciím uvadá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pražská burza dál padá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská burza dál padá | foto: ČTK

Dva prudké propady akciových trhů v posledních deseti letech mění přístup Američanů k investování.

Akcie, do nichž byla doposud ve Spojených státech alokována značná část úspor domácností, začínají ustupovat do pozadí a do centra pozornosti se naopak dostávají „bezpečnější“ investice v podobě dluhopisů.

Statistiky Investment Company Institute odhalily, že v průběhu prvních sedmi měsíců roku vybrali investoři v USA z akciových podílových fondů 33,12 miliardy dolarů. Druhý největší úprk investorů Pokud by podobné tempo pokračovalo i v následujících pěti měsících, potom by šlo o druhý největší odliv finančních prostředků od osmdesátých let. Úplně největší výběry byly zaznamenány v průběhu světové finanční krize v roce 2008.

Chuť drobných investorů riskovat se vytrácí. Američané přestávají věřit obecnému mínění, že akcie jsou v dlouhodobém horizontu bezpečnou a ziskovou investicí. Své iluze ztratili i v oblasti nemovitostí, kde padla zakořeněná představa, že cena nemůže nikdy klesnout. Ze situace těží dluhopisové fondy, které zaznamenaly v prvních sedmi měsících roku příliv finančních prostředků ve výši 185,31 miliardy dolarů.

V současnosti nelze s jistotou tvrdit, zda jde o dlouhodobý, nebo střednědobý trend. Velmi často ovšem bývá podobná nálada drobných investorů na trzích vnímána jako tzv. contrary indikátor, který naznačuje, že se blíží vhodná doba pro dlouhodobý nákup akcií.

Petr Čermák, analytik Colosseum
Najdete na Lidovky.cz