14. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Černý vlak Leo Express se v pondělí poprvé představí v Praze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem, představila společnost Leo Express.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem, představila společnost Leo Express. | foto: ČTK

OSTRAVA Český soukromý železniční dopravce Leo Express, který chce v prosinci na trase Praha – Ostrava zahájit provoz s cestujícími, už vyjel na zkušební jízdě po českých železnicích. V Praze se poprvé představí v pondělí.

Moderní švýcarský vlak dostal od Drážního úřadu povolení ke zkušebnímu provozu a absolvoval už jednu zkušební jízdu. V pondělí 15. října se vlak v rámci zkušebního provozu představí na Hlavním nádraží v Praze.

Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem

"Všechno jde podle harmonogramů. Výsledky měření nejsou hned, ale zkoušek bude samozřejmě více," řekl mluvčí společnosti Petr Kopáček. Podle něj platí, že dopravu s cestujícími v plném provozu se šestnácti spoji denně zahájí Leo Express s novým jízdním řádem od 9. prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí uvedl, že soupravy dokončily nezbytné zkoušky na zkušebních okruzích Výzkumného ústavu železničního. Při testech se od května prověřovaly mimo jiné brzdy nové soupravy, míra hlučnosti nebo vibrace.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

"Při zkušebním provozu si musíme otestovat naše soupravy na reálné trase, dokončit trénink vlakových posádek, doladit připravované služby, zkrátka vše nachystat tak, aby se se zahájením řádného provozu u nás cestující cítili maximálně spokojeně," uvedl generální ředitel společnosti Leo Express Leoš Novotný.

Firma chystá vstup na další dálkové tratě v Česku. Podle Novotného jde zejména o železnici z Prahy do Českých Budějovic. Do nákupu a vybavení vlaků chce v příštích pěti letech investovat 7,25 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.