30. října 2012 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Češi a Slováci zůstanou věrni jaderné energii. Evropě navzdory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA Premiéři Česka a Slovenska se na společném jednání vlád obou zemí shodli, že spolu budou spolupracovat v otázkách jaderné energetiky, kterou hodlají prosazovat i v rámci Evropské unie.

Na pondělním jednání obou zemí v Uherském Hradišti premiér Petr Nečas uvedl, že obě země mají silný průmyslový potenciál a bez stabilních a cenově dostupných dodávek elektrické energie se neobejdou.

"Další pokračování programu jaderné energetiky ve Slovenské i České republice je v našem společném zájmu, u obou zemí je to národní zájem," poznamenal Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

"Buďme upřímní, ne každému se v Evropě líbí, že Česká s Slovenská republika staví svou energetickou bezpečnost na jaderných elektrárnách. Naopak jsou země, které by nám nejradši kladly překážky, a atomové elektrárny měly problémy nebo byly zavřené," řekl slovenský premiér Robert Fico. Takovou variantu však principiálně odmítá.

Energetický mix

"Každá země má právo se rozhodnout pro energetický mix, kolik procent energie se bude vyrábět z jádra. Na Slovensku si bez atomových elektráren nedovedeme představit energetickou bezpečnost," podotkl slovenský premiér.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Zátěžové testy podle něj potvrdily, že české i slovenské atomové elektrárny mají vysoký standard bezpečnosti.

Při prvním společném jednání české a slovenské vlády se probírala také otázka prodloužení Baťova kanálu, spolupráce ministerstev obrany či vzájemná pomoc justičních orgánů obou zemí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 8Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.