Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi chtějí stavět byty na Sibiři. Práce vyjdou o třetinu levněji

Chrám v Tobolsku (Ťumeňská oblast). foto: Shutterstock

Doporučujeme
MOSKVA - Kyje, Horní Měcholupy, Barrandov, Ďáblice, Stodůlky – a Ťumeň. Vedle pražských čtvrtí i sibiřské město dva tisíce kilometrů na východ od Moskvy, založené v 16. století jako kozácká stanice, jehož dnešních 600 tisíc obyvatel živí těžba ropy a zemního plynu. To jsou lokality, kde staví nebo bude stavět své byty česká developerská společnost Ekospol.
  7:00

„Ano, navštívili nás představitelé ruské investiční a developerské společnosti ENCO Group, která je vedoucí firmou rezidenčního trhu v Ťumeňské oblasti. Mají zájem o spolupráci. Ale pozor, na Sibiř nejdeme zítra nebo letos, to je záležitost na několik let. A v žádném případě neopouštíme Prahu, ta našim plánům i nadále dominuje,“ řekl Lidovým novinám Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Čína je rizikovější než Rusko Ve městě Ťumeň se podle informací ruské firmy ENCO Group, která tam aktuálně buduje čtyři bytové projekty s celkovou plochou 100 tisíc čtverečních metrů, ročně prodá osm tisíc nových bytů.

INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

Pro srovnání: v Praze s dvojnásobným počtem obyvatel Ekospol každoročně zvyšuje svůj tržní podíl a letos prodá 700 nových bytů ze 4700, jejichž prodej se očekává.

Zda se toto meziroční zvýšení až o 17 procent podaří, závisí na tom, kolik takzvaných superlevných bytů se ještě na trhu objeví. Byty za ceny od milionu korun nabídly společnosti Central Group a Ekospol.

 V Ťumeni neexistují konkurenční developeři a poptávka po bytech převyšuje nabídku. Díky ropě a plynu je tam podíl bohatých lidí na celkovém obyvatelstvu vyšší než v jiných ruských městech.

Metr čtvereční nového bytu se na západní Sibiři postaví přibližně o 30 procent levněji než v Praze, a to včetně nákladů na nákup pozemku. Prodává se ale za ceny jen o 5 až 8 procent nižší. Ruský developer vůbec neřeší standardy vybavení, nové byty se tam prodávají bez obkladů, dlažeb a podlah.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pokud bychom se rozhodli pro Ťumeň, šli bychom tam pouze s ruskou firmou, která zná dobře místní poměry, dokáže zajistit různá povolení. Poskytli bychom své know-how a trvali bychom na vedoucí roli v projektu. Zpočátku by šlo o menší, testovací výstavbu. Možná že se tam příští rok rozjedou někteří naši lidé, aby se na místě seznámili se situací,“ připomíná Korec.

Šéf Ekospolu si je vědom možných ekonomických rizik, vyvažuje je ovšem velká chuť Rusů bydlet v moderních bytech. Navíc jsou tamní rizika nižší než v Číně. „V Číně soukromník nesmí vlastnit půdu, stavět může jen na pronajatém pozemku. To je podstatné riziko,“ říká Korec, který už jednal s čínskou firmou SIDL Group ze Šanghaje o možné spolupráci.

Čechům se v cizině příliš nedaří

Dosavadní zahraniční výboje českých developerů byly spíše neúspěšné. V roce 2006 se společnost Sekyra group rozhodla postavit v Dubaji čtyřicetipodlažní rezidenční dům s tím, že tamní byty prodá i po deseti milionech dolarů. Česká firma ale narazila na nespolehlivého partnera, navíc přišla realitní krize, která ceny bytů srazila na polovinu. V roce 2009 Luděk Sekyra Dubaj opustil, na přípravách tamního projektu prodělal pět milionů dolarů.

Společnost Sekyra group opustila i rozestavěný projekt Cubicon v Bratislavě, za 60 milionů eur jej v roce 2011 prodala francouzské firmě JF Hamilton Group. Luděk Sekyra to vysvětloval potřebou soustředit se na výstavbu na pražském Rohanském ostrově, jejíž rozsah se odhaduje na 15 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli finančním potížím neuspěl v Číně a v Rusku Milan Janků, šéf developerské společnosti ECM. Projekt obchodního a administrativního centra v Pekingu musel se ztrátou odprodat, stejně jako obchodní centrum v Rjazani. Jeho rozpočet byl 170 milionů eur, osmdesátiprocentní podíl v projektu Janků prodal stavební firmě PSJ za 18,7 milionů eur a nakonec projekt převzala a dokončila PPF Real Estate Petra Kellnera za 120 milionů eur.

„Realitní byznys je ryze lokální záležitost, bez spolupráce s místní firmou, která má dobré kontakty, cizinec nemůže uspět. Záleží i na tom, jak spolehlivý místní partner bude,“ říká Jiří Pácal, šéf realitní firmy Central Europe Holding.