Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Češi chtějí svou naftu zpět. Jednali v Berlíně o podmínkách převozu

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zástupci českých úřadů jednali v Berlíně o technické stránce případného převozu nafty za více než miliardu korun. Naftu má Česká republika ve skladu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. S firmou bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce v lednu neuznal, že nafta je česká.

Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu. foto: ČTK

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) s rozhodnutím nesouhlasí a věří ve změnu postoje správce. „Stále věříme, že insolvenční správce uzná, že tato nafta je naše. S německou stranou jsme se shodli, že její přesun po silnici je vyloučen. Nápor tří tisíc automobilových cisteren by byl z dopravního i ekologického hlediska neúnosný. Čeští experti by proto měli ve spolupráci s bavorským drážním úřadem prozkoumat rozbitou železniční vlečku ve skladu v Kraillingu,“ řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Právě rozbitou vlečkou Viktoriagruppe před insolvencí argumentovala, když nechtěla převoz nafty do Česka povolit. Insolveční správce vyčíslil její opravu na 40 až 250 tisíc eur (1,1 až 6,8 milionu Kč).

Česko se hlásí o 'naftové' dluhy u podivné firmy. Žádá 1,5 miliardy

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Nafta, kterou má Česko v Kraillingu uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Česká strana ve sporu poukazuje na mezivládní dohodu mezi Českou republikou a Německem, která podle SSHR umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala její bezodkladný převoz do České republiky. „O uplatnění mezinárodního práva v tomto případě teď budou jednat právníci obou stran,“ uvedl Švagr.

V pondělí skončila lhůta, do kdy měli věřitelé přihlásit své pohledávky vůči Viktoriagruppe. Pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahují podle zjištění ČTK až 1,8 miliardy korun, jen samotná SSHR přihlásila pohledávky za 1,5 miliardy korun. Zbylou část nárokují celní a daňové úřady.

Autoři: ,