24. srpna 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi letos přivezli ze zahraničí o 40 procent méně ojetých aut

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny na 86 tisíc vozů. Nejvíce se dováží vozy značky Ford, Škoda a Volkswagen. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Jaká auta Češi letos vozí ze zahraničí

Ford                            12 700 aut
Škoda                         11 400 aut
Volkswagen                  9 800 aut
-------------------------------------------
Porsche                          114 aut
Ferrari                               18 aut
Maserati                              7 aut
Rolls-Royce                      2 auta

Podle odborníků mělo na ochlazení zájmu o importované ojetiny vliv letošní oslabení koruny k euru, zavedení poplatku při přihlášení vozidla, které neplní emisní normu Euro3 a také pokles cen nových aut.

Nejstarší vozy už tvoří jen pětinu přivezených aut

Téměř 42 procent dovážených aut z druhé ruky bylo starých pět až deset let, více než pětina byla starší. Loni tvořila auta starší deseti let 28 procent dovozu.

Dalším důvodem menšího zájmu o dovoz ojetin může být i nasycenost tuzemského trhu a nízké ceny v autobazarech. Ty byly v prvním pololetí až o třetinu nižší než loni. "Myslím si, že s ohledem na lehce rostoucí ceny nových vozů a nedostatek kvalitních zánovních ojetých vozů může být určitý tlak na mírný růst cen ojetin. Ale rozhodne trh a také vývoj ekonomiky, zejména problematika nezaměstnanosti," uvedl mluvčí sítě autobazarů AAA Auto Milan Smutný.

ČTK, Lidovky.cz
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz