Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Češi nikdy nespotřebovali tolik elektřiny. Kvůli mrazům rekordně zatížili síť

Ekonomika

  14:32
PRAHA - Česká elektrizační síť ve středu dopoledne kvůli mrazům překonala rekordní zatížení, sdělila mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Průměrná hodinová hodnota zatížení soustavy podle ní mezi 09:00 až 10:00 činila 11.968 megawattů (MW), čímž byl překonán úterní rekord ve výši 11.946 MW.
Vedení elektrického proudu (ilustrační foto).

Vedení elektrického proudu (ilustrační foto). foto: Reuters

Okamžité hodnoty pak podle Klímové překračovaly v některých časových intervalech středečního dopoledne hodnotu 12.000 MW. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.

Dispečeři ČEPS podle Klímové nicméně zaznamenávají podobný nárůst spotřeby elektřiny každou zimu a jsou na něj plně připraveni. „Rekordní zatížení soustavy nastává vždy v zimě, nejčastěji v prosinci, lednu či únoru, v pracovní dny od pondělí do čtvrtka a v okamžiku, kdy na území České republiky trvají celodenní mrazy,“ uvedla mluvčí. Spotřebu elektřiny podle ní kromě průmyslových provozů v plném běhu ovlivňuje topení, které přirozeně v mrazivých dnech běží většinou naplno.

„Pokud včerejší historické okamžité spotřeby atakovaly dopoledne hranici 12.000 MW, pak týden předtím v úterý to bylo na úrovni 11.200 MW, tedy o 800 MW méně. To je výkon velké uhelné elektrárny - Dětmarovice nebo Tušimice II,“ řekl ve středu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V zimě je podle něj spotřeba elektřiny vždy výrazně vyšší než v létě, a to zhruba o třetinu. „I když v Česku jen několik procent domácností topí elektřinou, projeví se vyšší spotřeba především u podniků. Na růstu spotřeby se významně podílí mimo jiné sklady, které rostou kolem velkých měst,“ uvedl.

Jeden stupeň Celsia směrem dolů podle mluvčího zvyšuje aktuální spotřebu o zhruba 70 MW, tedy o 0,5 procenta. „Jde o průměr, který během dne velmi kolísá a někdy dosáhne hodnot až třeba 150 MW. To platí ale do úrovně zhruba minus 10 stupňů, pak již se větší mrazy příliš neprojevují,“ dodal Kříž.

Evropa hlásí silné mrazy a další mrtvé. V Rakousku naměřili minus 30 stupňů Celsia

Mráz trápí Česko od víkendu a v pořadí třetí noc za sebou byly na řadě měřicích stanic překonány teplotní rekordy. V noci na středu zaznamenali meteorologové nejnižší teplotu na Rolavě v Krušných horách, kde teploměr ukázal minus 25,2 stupně Celsia. Na severu Moravy podle dostupných informací připravil mráz o život zřejmě i šest lidí, příčinu jejich úmrtí ale musí ještě potvrdit pitva.

Meteorologové v souvislosti s počasím proto doporučují, aby malé děti, nemocní a staří lidé při mrazu omezili pobyt venku. V případě, že se tomu nevyhnou, se chránili několika vrstvami teplého oblečení a teplou obuví. Současně by se lidé měli vyvarovat pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám. Proti prochladnutí naopak pomáhá pohyb a teplé nápoje a jídlo.

Mráz zvyšuje i spotřebu plynu

Aktuální mrazivé počasí významně zvyšuje také spotřebu zemního plynu. Proti únorovému normálu je spotřeba v těchto dnech vyšší o 25 až 30 procent a činí 45 až 50 milionů metrů krychlových za den, řekl mluvčí innogy Pavel Grochál. Více než polovina denního objemu je těžena z podzemních zásobníků komodity, podotkl. Skupina innogy je největším distributorem plynu v Česku.

„Kapacita našich zásobníků zemního plynu je v tuto chvíli naplněna stále z 25 procent. To plně odpovídá standardnímu vývoji topné sezony v ČR. Dosavadní průběh zimy byl prozatím spíše mírný a tato krátká mrazivá perioda se nijak neprojeví v meziročním srovnání nákladů na vytápění,“ uvedl Grochál.

Mrazy stále sužují Česko. V posledních dnech kvůli nim zřejmě zemřelo šest lidí

Firma podle něj z preventivních důvodů posílila kontroly na regulačních a předávacích stanicích, plynárenská soustava nicméně stále funguje bez problémů. Skupina provozuje v Česku zásobníky plynu o celkové kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových. Celková tuzemská spotřeba plynu podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) loni stoupla o 3,3 procenta na 8,53 miliardy metrů krychlových.

Zásobníky plynu provozuje v ČR také společnost MND, jejich celková skladovací kapacita činí až 280 milionů metrů krychlových. „Se sezonními výkyvy počítáme a naše zásobníky jsou připraveny kolísání spotřeby plynu vyrovnávat a chránit tak bezpečnost jeho dodávek v souladu s bezpečnostním standardem dodávek. Zásobníky máme pro toto období naplněny více než dostatečně,“ uvedl předseda představenstva MND Gas Storage Karel Luner.

O bezpečnost dodávek se Češi navzdory mrazům nemusejí obávat ani podle předsedy rady ERÚ Vladimíra Outraty. „S provozovateli tuzemské plynárenské soustavy je ERÚ v neustálém kontaktu, přeprava plynu i stavy zásobníků jsou bezproblémové,“ řekl.

Počasí ovlivňuje také ceny plynu na krátkodobých trzích. Například na vnitrodenním trhu Operátora trhu s elektřinou (OTE) stoupla za poslední týden cena plynu o více než třetinu na asi 27 eur za megawatthodinu. „Růst cen plynu na krátkodobých trzích má několik důvodů, nejde jen o mrazivé počasí, svou roli hraje například i odstávka plynovodu TENP. Právě na této situaci vidíme, jak je Evropa propojená, funguje jako společný trh a rychle přesměruje potřebné zdroje,“ dodal Outrata.

„Vzhledem ke vpádu mrazivého vzduchu do Evropy spojeného s očekáváním, že nebývale nízké teploty vydrží ještě několik dalších dní, roste poptávka po zemním plynu, který je využíván zejména pro topení,“ potvrdil také výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...