Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi přitvrdili v názoru na pojištění cizinců: Zdražila by zdravotní péče

Evropa

  7:00
Praha - Postoj české veřejnosti k začlenění cizinců ze zemí mimo EU pod plášť veřejného zdravotního pojištění přitvrzuje. Čím dál více lidí si zároveň myslí, že by takový krok zhoršil a zdražil zdravotní péči.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM/MARK pro Pojišťovnu VZP. LN jej mají k dispozici.

Proti rozšíření veřejného zdravotního pojištění o cizince ze třetích zemí, kteří nemají v Česku trvalý pobyt ani zde nepracují, se vyslovily přes tři čtvrtiny respondentů. To je sice podobné jako při loňském průzkumu, posílily ale vyhraněné názory.

Rozhodně proti je 47,5 procenta dotázaných, loni jich bylo 44 procent. Naopak rozhodně pro zahrnutí těchto cizinců je jen 1,4 procenta lidí, ani ne polovina loňské úrovně.

Nejde o xenofoby

Výrazně více lidí se také obává negativních následků, pokud by se veřejné zdravotnictví zpřístupnilo všem. O dvanáct procent lidí více než loni, tedy 62,7 procenta, se bojí zhoršení zdravotní péče pro české občany a téměř stejně respondentů si myslí, že by se pojistné muselo kvůli tomu zvýšit.

„Nedá se přitom říci, že by to byly xenofobní reakce méně vzdělaných lidí. Názory jsou konzistentní napříč vzdělanostními kategoriemi,“ říká obchodní a marketingová ředitelka Pojišťovny VZP Halina Trsková.

Obchod za stamiliony na spadnutí. Medicon koupí reprodukční centra Pronatal

Tři pětiny z dotázaných totiž vyslovily souhlas s tím, že do veřejného zdravotního pojištění patří cizinci, kteří v Česku pracují nebo tu mají trvalý pobyt.

Vládní koalice v přípravě zákonných podmínek o zdravotní péči pro cizince sleduje hlas veřejnosti. Navzdory nespokojené reakci nevládních organizací, které se starají o migranty, ponechají tyto cizince ze třetích zemí v režimu soukromého pojištění.

Nová právní úprava ale podstatně rozšiřuje rozsah pojištěné zdravotní péče na úroveň veřejného systému.

„Dalším cílem je předejít takzvané zdravotní turistice, kdy by docházelo k přílivu cizinců s cílem čerpat zdravotní služby bez nutnosti ekvivalentní úhrady nákladů,“ zdůrazňuje důvodová zpráva k novele zákona, na níž spolupracovaly resorty financí, zdravotnictví a vnitra. Norma je v meziresortním připomínkovém řízení a ještě letos by měla být na programu vládního jednání.

Povinnost pro pojišťovny

„Návrh zachovává stav, který je hojně kritizovaný ze strany odborníků, nevládních organizací i veřejné ochránkyně práv. Výrazně také zvýhodňuje komerční pojišťovny na úkor dotčených cizinců,“ namítla koordinátorka kampaně konsorcia nevládních organizací za zdravotní pojištění migrantů Anna Láníčková.

Takových cizinců žije v Česku kolem sta tisíc.

Proti současné situaci se ale řada podmínek soukromé zdravotní pojistky mění: pojišťovny budou mít povinnost sjednat smlouvu s cizincem, mají ale možnost upravit výši pojistného s ohledem na zdravotní stav žadatele. Z pojištění mají být vedle nákladů na poskytnuté zdravotní služby hrazeny i výdaje za repatriaci do domovského státu cizince.

„Nová právní úprava odstraňuje výluky z pojistného plnění a ustavuje kancelář pojistitelů, která má mimo jiné řešit případné překročení limitu za ošetření či náklady na péči o cizince do doby vyhoštění,“ popsal ředitel Pojišťovny VZP Robert Kareš.

Průměrná cena pojistek by se měla pohybovat kolem 25 tisíc korun, což odpovídá běžné částce, kterou do systému veřejného zdravotního pojištění odvádějí osoby samostatně výdělečně činné.