4. června 2007 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi prosázeli rekordních 100 miliard

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Češi se hazardu opravdu nevyhýbají. Loni prosázeli v loteriích a sázkových hrách rekordních 98,1 miliardy korun, což bylo o 7,4 miliardy korun více než v roce 2005.

Průměrný Čech starší 18 let tak loni prosázel zhruba 11.650 korun. Nejvyšší nárůst zájmu hráčů byl u technických her, kam patří elektromechanické rulety a centrální loterní systémy. Výše vsazených částek zde narostla meziročně o takřka čtvrtinu na 14,9 miliardy korun.

Technické hry se tak staly druhé nejvýznamnější na trhu za bezkonkurenčně vedoucími výherními hracími automaty. Výherní hrací automaty loni vytáhly z kapes hráčů 52,8 miliardy korun, což byla také dosud nejvyšší částka. Výherních strojů loni opět přibylo a navíc bylo možné soutěžit o vyšší částky. Celkem bylo loni v provozu 56.218 automatů, z toho v kasinech s možností vyšších výher 3258 přístrojů.

Na výhrách bylo ve všech sázkových a loterijních hrách loni vyplaceno 76,2 miliardy korun, což byla zatím rovněž nejvyšší suma. Rozdíl mezi vloženými penězi a výhrami se rozdělili provozovatelé, stát s obcemi a veřejně prospěšné organizace.

Proti šíření hazardu aktivně vystupují města. Několik měst a obcí z těch 46, které vyhláškou regulují provoz hracích automatů na svém území, se spojilo a nedávno oznámilo založení Sdružení měst a obcí proti hazardu. O zpřísnění pravidel usilují i senátoři a ministerstvo financí.

Nejlepší rok hazardu se projevil i na hospodaření předních provozovatelů. Například Sazka zvýšila za loňský rok zisk po zdanění o 9,5 procenta na rekordních 1,703 miliardy korun a její tržby stouply o více než desetinu na 10,289 miliardy korun.

Lidovky.cz
  • 23Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.