Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Češi slivovici milují. Až polovina vypěstovaných švestek skončí v palírnách

Ekonomika

  11:19
Více než polovina produkce švestek ze sadů českých pěstitelů podle odhadu Ovocnářské unie končí v palírnách na výrobu alkoholu. Rostoucí zájem ze strany výrobců ovocných pálenek o švestky je také důvodem, proč plochy sadů švestek, na rozdíl od většiny ostatních ovocných druhů, v Česku neubývají. Zbylá část sklizených švestek končí jako konzumní ovoce v obchodech, jen malá část se zpracovává na povidla nebo se suší. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Právě nové výsadby švestkových sadů stojí za růstem produkce švestek v posledních letech. V roce 2015 sklizeň švestek dosáhla 8742 tun, což bylo nejvíce v novodobé historii Česka. Loni přišlo snížení sklizně na necelých 6400 tun a letos se kvůli jarním mrazům očekává pokles pod 4000 tun. Pro palírny závislé na českých švestkách to bude znamenat menší výrobu.

„Výhodou dodávky palírnám je to, že vykoupí a zpracují i švestky přešlé krupobitím. Výhodou je také možnost mechanizované sklizně švestek,“ uvedl Ludvík. Pěstitelé volí dodávku švestek do palíren podle něj i proto, že obchodní řetězce platí za konzumní švestky nízké ceny. Nyní se podle Ludvíka pěstují již jen odrůdy odolné vůči chorobě šarka, která v minulosti švestkové sady v Česku zcela zdecimovala.

Díky novým výsadbám mají švestkové sady podle Ludvíka nejlepší věkovou strukturu ze všech druhů ovoce. Z celkových 1996 hektarů sadů švestek připadá na staré výsadby s poklesem plodnosti pouze 12 procent ploch. V plné plodnosti je 57 procent švestkových sadů a na mladé sady připadá 31 procent ploch. Například u jabloní, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku, připadá na staré výsadby 54 procent ploch a na mladé sady jen 12 procent.

K růstu produkce švestek v ČR přispívá i vizovická likérka Rudolf Jelínek, která postupně rozšiřuje své vlastní sady švestek, meruněk a třešní. Letos likérka očekává nárůst sklizně švestek o dvě třetiny na 320 tun. „Vlastní ovoce pokrývá potřebu společnosti přibližně z osmi procent, ale očekáváme, že v následujících deseti letech, kdy se dostanou do plodnosti všechny námi vysázené plochy, se tento podíl zvedne až na 20 až 25 procent. Pokud se týká výkupu ovoce od jiných pěstitelů, máme svoje dodavatele rozesety téměř po celé Evropě,“ řekl ČTK nedávno obchodně-marketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka.

Na výrobu destilátů se používají ještě hlavně meruňky. U nich ovocnáři odhadují, že v palírnách může skončit do desetiny produkce. U hrušek končí v palírnách produkce v řádu procent, nejvíce je pro výrobu alkoholu vhodná odrůda Wiliams.

Autor: