Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česká pole mizí, jejich ceny stoupají. Je to skvělá investice

USA

  7:00
PRAHA - Cena půdy, její množství a neznámí vlastníci. Tři faktory ovlivňující trh s půdou prošly letos změnami. Růst cen se proti předpokladům zpomalil, dobré půdy ubylo, i kvůli špatnému hospodaření, a podařilo se dohledat tři tisíce vlastníků.
Pole řepky olejky - ilustrační foto

Pole řepky olejky - ilustrační foto foto: Shutterstock

 Až padesát korun za čtvereční metr půdy čili půl milionu za hektar požadují prodávající na serveru Sreality.cz. Jde o zbožná přání, takové ceny jsou běžné v Německu. V Česku se půda prodává o poznání levněji.

V aukci na serveru Aukcepudy.cz se 1,27 hektaru půdy ve Vlkoši u Přerova prodalo za 295 tisíc korun, což představuje 23,24 koruny za čtvereční metr. Více než 18 korun za čtvereční metr zaplatil kupec za necelé dva hektary polí v obci Velenka na Nymbursku. To jsou ale extrémy.

Ceny, za které se zemědělská půda skutečně prodala, dosáhly za osm měsíců letošního roku podle serveru Farmy.cz průměru 130 tisíc korun za hektar, tedy 13 korun za metr. Svědčí to o zpomalení cenového růstu, protože na začátku roku se očekávala letošní průměrná cena 144 tisíc korun za hektar.

Ve skutečných prodejích, které server Farmy.cz sleduje, jsou uváděny pouze tržní případy.

„Za tržní ceny půdy nepovažujeme ceny dosažené při takových převodech, kdy je některá ze stran, většinou prodávající, při sjednávání obchodu výrazněji znevýhodněna,“ uvedl Jaroslav Urban, šéf serveru Farmy.cz, který je největším serverem zaměřeným na zemědělský byznys v Česku.

ČTĚTE VÍCE:

Takovým znevýhodněním´může být neznalost aktuálních cen půdy, neznalost možných způsobů prodeje, jednání pod tlakem, nebo pokud je prodávající protistranou záměrně manipulován k prodeji za nevýhodných podmínek.

V monitoringu nejsou zahrnuty ani převody státní půdy, protože tyto prodeje nebyly nikdy realizovány za skutečnou tržní cenu. Server Farmy.cz sleduje 24 kvalitativních a velikostních kategorií.

„Výsledná průměrná tržní cena půdy je vždy kalkulována dle zastoupení jednotlivých bonitních kategorií v celkovém půdním fondu České republiky,“ připomněl Urban.

Tržní cena zemědělské půdy od roku 2004 do loňska vzrostla o více než 88 procent. Nejvyšší nárůst, o 12,7 procenta, přinesl rok 2008. Loni a předloni se ceny zvýšily vždy zhruba o pět procent a stejný nárůst se očekává i letos. 

Pole je bezpečná investice

I tak patří investice do zemědělské půdy mezi nejlepší kvůli trvale rostoucí hodnotě a nízkému riziku.

Investice s rozumem

Investovat nemusíte vždy ve velkém. Nechte si poradit, jak můžete výhodně zúročit své peníze i vy.

Investice Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

„Je ale třeba investovat s rozmyslem. Drobní investoři obvykle půdě nerozumí a jsou překvapeni roztříštěností vlastnictví. Kromě toho ideální je vlastnit 50 a více hektarů, aby mohl mít investor nájem pod kontrolou, a to jak výši nájmu, tak způsob užívání půdy,“ říká Michael Šolín z Českého půdního fondu.

„Myslím, že i rizika jsou relativně malá. Nehrozí například pád cen zemědělské půdy, který proběhl v 80. letech minulého století v USA s mimořádnými dopady do struktury zemědělství a bohatství vlastníků půdy.

Naopak, zvyšování poptávky po potravinách ve světě by mělo cenu půdy spíše zvyšovat. Velké riziko se však skrývá v udržení a zvyšování kvality půdy. To je právě problém České republiky, kde kvalita půdy v důsledku eroze a dalších negativních dopadů dosavadního velkovýrobního hospodaření celkově vytrvale klesá,“ připomněl Tomáš Doucha, přední expert na ekonomiku zemědělství. 

Půdu ničí špatní hospodáři

Zhruba čtvrtina půd je v současné době podle ministerstva zemědělství postižená nadlimitním utužením. Je příliš udusaná a tvrdá, takže se nedá využít k pěstování.

Roční ztráty kvůli tomu představují 334 milionů korun. Vinu podle ministerstva nesou zemědělci, kteří používají nevhodné technologie a volí nevhodné osevní postupy. Podle zprávy o půdě za rok 2012, kterou vydalo ministerstvo zemědělství, je v České republice vodní erozí potenciálně ohrožena téměř polovina zemědělské půdy.

Ztráta půdy je vyčíslena na přibližně 21 milionů tun ornice za rok, což lze vyjádřit jako ekonomickou ztrátu minimálně 4,3 miliardy korun. Různým stupněm větrné eroze je v Česku potenciálně ohroženo 14 procent zemědělské půdy.

Spolu s erozí je velkým problémem orné půdy její přeměna na lesy, louky a pastviny a také zastavování území spojené s nekontrolovatelným rozšiřováním sídel. Nejde přitom jen o jevy spojené s tržní ekonomikou po roce 1990.

V letech 1991 až 1993 ubylo v Česku 233 tisíc hektarů orné půdy. Ta ale ubývala i za socialismu. V letech 1966 až 1991 se plocha orné půdy v České republice snížila o 133 tisíc hektarů.

Za letošní rok odhadují experti úbytek orné půdy na pět tisíc hektarů. Přesné číslo stanoví Český úřad zeměměřičský a katastrální až počátkem roku 2015. Úbytek za rok 2013 úřad vyčíslil na sedm tisíc hektarů ornice.

O tři tisíce hektarů vzrostla meziročně plocha luk a pastvin, přibylo více než 1800 hektarů lesů, plocha silnic, dálnic a dalších komunikací se zvětšila o 1500 hektarů a zastavěná plocha narostla o necelých 300 hektarů.

Stát hledá vlastníky

Vedle toho, že se kvalita zemědělské půdy zhoršuje a její celkové množství klesá, brzdí rozvoj českého trhu s půdou anonymní vlastníci. Aktualizovaný seznam, který vydal Český úřad zeměměřičský a katastrální letos v říjnu, zahrnuje 186 292 záznamů s neznámými a nedostatečně identifikovanými vlastníky.

Seznam převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a začal prošetřovat prvních jedenáct tisíc položek. U 3147 případů bylo šetření již ukončeno a vlastníci byli identifikováni nebo bylo zahájeno dědické řízení.

Řada vlastníků se narodila v zahraničí a pozemky v Česku zdědila po rodičích, kteří emigrovali. Největší pozemek s neznámými vlastníky má rozlohu 134 hektarů a leží v obci Korytná v okrese Uherské Hradiště. Neznámé vlastníky má i 138 pozemků s nejmenší výměrou jeden čtvereční metr. 

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...