25. ledna 2010 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká technika řídí Xbox i Playstation, specialisté však začínají chybět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Integrované obvody navržené a vyrobené v Česku řídí například herní konzole Xbox 360 a PlayStation. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Integrované obvody navržené a vyrobené v Česku řídí například herní konzole Xbox 360 a PlayStation. | foto: Reprofoto

PRAHA Integrované obvody navržené a vyrobené v Česku řídí například herní konzole Xbox 360 a PlayStation, většinu mobilních telefonů Nokia nebo třeba hodinky Swatch. "Specialistů, kteří to svedou, ovšem přinejmenším nepřibývá," uvedla pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová.

České republice chybí zejména absolventi studia mikroelektroniky. Ročně tento obor dokončí zhruba 60 až 80 studentů, firmy jich ale potřebují nejméně stovku. Agentura CzechInvest proto začala organizovat setkání středoškoláků se zástupci vysokých škol a firem, které v mikroelektronice v Česku podnikají.

"Právě v oblastech, jako je výzkum a vývoj polovodičů, je počet talentovaných absolventů vysokých škol klíčovým ukazatelem, podle kterého si společnosti vybírají, ve které zemi budou investovat. Proto tyto akce pořádáme," podotkl specialista CzechInvestu pro elektrotechniku Jakub Ruml.

Podle Českého statistického úřadu v Česku v elektrotechnickém průmyslu včetně mikroelektroniky působí 1200 společností, které zaměstnávají 163.000 lidí. Tržby odvětví činí 450 miliard korun a na celkové produkci veškerého průmyslu v ČR se tak podílí 14,6 procenta.

Největším investorem, který nyní v Česku v mikroelektronice působí, je společnost ON Semiconductor. V ČR má vlastní výzkum a vývoj, designérské centrum i výrobu, včetně produkce monokrystalů křemíku i finálních integrovaných obvodů. Mezi další významné investory patří například koncern STMicroelectronics či společnosti Texas Instruments a ASICentrum.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz