Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

České investice na Kubě: zabírá značka Made in Czechoslovakia

USA

  10:50
HAVANA - Čeští podnikatelé vidí v uvolňování hospodářských poměrů na Kubě šanci k investicím, po prvních jednáních v Havaně ale zůstávají obezřetní. Značné problémy může podle nich představovat přebujelá byrokracie či nejistota ohledně finanční situace kubánských podniků.

V ulicích Havany vlají jak kubánské, tak americké vlajky. foto: Reuters

Výhodou naopak může být jméno, které zde má někdejší značka Made in Czechoslovakia.

„Určitě to nejsou průlomové změny, ale jsou pozitivní,“ řekla šéfka Česko-slovensko-kubánské smíšené hospodářské komory Ivana Tichotová, jejíž organizace vznikla v létě s cílem podpořit nejen obchodní výměnu mezi oběma zeměmi.

ČTĚTE TAKÉ:

Kubánská vláda, která je stále terčem kritiky za porušování lidských práv a nerespektování svobody slova, nedávno přijala nový zákon o investicích. Ten má do země, kde žije valná část obyvatel na hranici chudoby, dostat potřebné finance.

Čeští podnikatelé se shodují, že po prvních schůzkách se zástupci úřadů a podniků bude klíčové pojistit finance, které za své produkty dostanou od místních podniků.

„Vyjednává se o tom, aby se zvýšila pojištěná částka, za kterou bude možné s Kubou obchodovat,“ přiblížila jeden ze stěžejních bodů jednání Tichotová. Její komora chce mimo jiné zařídit partnerství mezi několika českými a kubánskými školami, které by pro skupinu místních žáků znamenalo maturitu na české úrovni.

Sázka na dobré jméno

V Havaně téměř každý člověk starší 30 let zná Československo, s nímž si Českou republiku většina okamžitě spojí. To by podle podnikatelů mohla být při dalších jednáních jistá výhoda, ačkoli většina firem nemá tak dlouhou tradici.

„Zaznamenal jsem, že dobře vnímají Československo, ale my nenavazujeme na předrevoluční vztahy, jsme zcela nová firma,“ uvedl ředitel brazilské odbočky společnosti Linet Martin Lošťák. Firma je úspěšným exportérem nemocničních lůžek a ráda by uzavřela smlouvy s kubánskými státními zdravotnickými zařízeními. Složité pronikání do zdejšího systému, ovládaného byrokracií, ale prý bude vyžadovat čas.

„Vyplynuly tu nějaké kontakty, na nichž musíme pracovat. Situace je tu poměrně složitá, není to jednoduchý trh,“ pronesl Lošťák větu, kterou po jednáních v Havaně opakovala velká část zástupců více než dvou desítek firem.

Sbližování USA a Kuby pokračuje. Na ostrov dorazily americké firmy

Tradice výrobků z bývalého Československa je v kubánské ekonomice stále viditelná i kvůli tomu, že stát dosud příliš neinvestoval do inovací a některé součásti - například elektráren či strojírenských podniků - dosluhují. V tom vidí šanci velké podniky, jako například strojírenský gigant Vítkovice.

„Nejzajímavější jednání bylo ohledně energetiky. Nejedná se o dodávky nových elektráren, ale o náhradní díly pro ty stávající... Pokud se dohodneme, mohla by se tady postavit válcovna,“ shrnul výstup jednání ředitel obchodního rozvoje vítkovického holdingu Roberto Clemente.

Společnost Alagia chce zase zachytit potenciální nárůst počtu turistů, kteří by mohli začít přijíždět ze Spojených států po uvolnění amerického embarga. Na ostrově jsou desítky luxusních hotelů a stavějí se další. Firmě se například podařilo předjednat dodávky masážních rybiček, které jsou k vidění i v centru Prahy.

Týden po Slovácích

„Místní firmy budou vlastníky a my na tom byznysu budeme mít jen menšinový podíl. S tím jsme spokojeni,“ přiblížil majitel společnosti Alessandro Alagia princip, který je pro státem řízené kubánské podniky nejakceptovatelnější.

Podle některých podnikatelů však měla Praha vyslat silnější politickou delegaci, která by mohla výrazněji podpořit počátky obchodních aktivit. Česká výprava vedená náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou pobývá v Havaně týden poté, co zde jednala slovenská skupina v čele s premiérem Robertem Ficem a ministry zahraničí a financí.

Fico jednal s prezidentem Raúlem Castrem, stejně jako v létě francouzský prezident François Hollande, který přivezl na Kubu přes 200 zástupců firem.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.