Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

České pivo láme rekordy

Ekonomika

  9:42
PRAHA - Českému pivu se minulý rok dařilo. Jeho spotřeba se meziročně zvýšila o 3,8 procenta na 19,79 milionu hektolitrů. Tím byl překonán doposud největší výstav z roku 1992, který činil 19,46 milionu hektolitrů.

Největším vývozcem piva je tradičně Plzeňský Prazdroj následovaný Pivovary Staropramen, Budějovickým Budvarem a Krušovicemi. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Velký vliv na rostoucí spotřebu piva mělo nebývale příznivé počasí,“ řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. S tím souhlasí také oslovené pivovary. „S rokem 2006 jsme spokojeni. Je vidět, že trend rostoucí spotřeby ještě zdaleka není vyčerpán,“ uvedl mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec.

Přestávají také zanikat pivovary, jejich počet se už několik let nemění. V současné době tak v tuzemsku působí čtyřicet osm pivovarů, zatímco v roce 1990 jich existovalo jednasedmdesát.
Vedle ustáleného trhu tradičních průmyslových pivovarů roste počet malých, jichž je na šedesát. Už nemají problém přežít, a to především díky tomu, že se orientují na export. Některé z nich, jako Pivovar Lobkowicz nebo Jihlava, vyvážejí až osmdesát procent celkového výstavu do ciziny.

Nejvíce roste výroba "nealko" piva
„Export českého piva do zahraničí stoupl v porovnání s rokem 2005 o více než čtrnáct procent na 3,54 milionu hektolitrů. To bylo v historii nejvíce,“ konstatoval Veselý. Příčinou jsou především otevřené hranice mezi zeměmi EU, kam se exportuje převážné množství piva.

Největším vývozcem piva je tradičně Plzeňský Prazdroj následovaný Pivovary Staropramen, Budějovickým Budvarem a Krušovicemi. Mění se i návyky českých konzumentů piva. Stále nejvíce se sice vypije výčepního piva, současně ale stoupá zájem o ležáky a různé pivní speciály. Tuzemský trh tak pomalu kopíruje vyspělé zahraniční trhy, kde jsou nejoblíbenější právě tyto typy piva. „Souvisí to s rostoucí životní úrovní obyvatelstva,“ vysvětluje Veselý.

Nejdynamičtěji roste výroba nealkoholického piva, která se loni zvýšila meziročně o třicet sedm procent na 328 tisíc hektolitrů. „Za rostoucí oblibou je jeho stoupající kvalita i přísnější silniční zákon,“ dodává Veselý.

Výroba nealko piva je ale výhodná i pro samotné pivovary. Ty totiž u tohoto druhu nápoje nemusí platit spotřební daň, neboť neobsahuje alkohol. Zisky jsou tak mnohem vyšší než u klasických piv.

Vzhledem k dosavadním výsledkům výstavu piva v novém roce, který meziročně vzrostl o deset procent, se očekává opět rekordní rok. Letos by tak podle Veselého mohla být pokořena hranice dvaceti milionů hektolitrů piva. Do zahraničí se má vyvézt 3,8 milionu hektolitrů.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...