Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

České pivo se rodí ve varnách Made in China. Kvalita pokulhává

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Čínská zařízení vtrhla do tak tradičního českého byznysu, jako je pivovarnictví. Zdejší dodavatelé sotva stíhají vyhovět rostoucímu počtu minipivovarů, kterých ročně přibývají desítky. Na trh se tak dostávají varny s vybavením od čínských výrobců. Jsou až o polovinu levnější, i když kvalita kulhá.
Pivo - ilustrační foto.

Pivo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Číňané jsou už schopni dodat kompletní technologii. Dá se ale většinou hned poznat, od jaké renomované firmy je to okopírované,“ říká šéf Českomoravského svazu minipivovarů a spolumajitel inženýrské firmy Pivo Praha Jan Šuráň. 

Kompletní vybavení z Číny má u nás zatím jen několik minipivovarů, ale označení „Made in China“ nese mnoho používaných nádob, ventilů a dalších součástek technologického vybavení mnoha nejmenších pivovarů.

Kvalita? Musí se provádět řada úprav a oprav

Sládci, kteří s čínskou technologií pracují, ji musejí upravovat. „Třeba odečítat obsah cukrů ve sladině podle teplot z čínského sacharometru je docela zážitek,“ říká ostravský sládek Marek Pietoň. 

Cena je pro investory neskutečně lákavá – někdy až o polovinu nižší než od zavedených rakouských nebo německých firem a zhruba o 30 až 40 procent nižší než od domácích dodavatelů. Nejnižší cena za pořízení domácí technologie pro minipivovary se přitom pohybuje od tří do pěti milionů korun. 

Sládci přiznávají, že na první pohled se jedná o kvalitní zařízení, ale po uvedení do provozu je pak nutná řada úprav a oprav. „Když si koupíte z Číny nerezový ventil a magnet na něm drží jako přibitý, tak si logicky řeknete, že je někde něco špatně,“ komentuje Šuráň asijskou produkci. Čínské zařízení na výrobu piva podle Pietoně vyžaduje od provozovatelů hodně úsilí, aby výsledek odpovídal požadavkům na kvalitní české pivo. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Mají hodně levné třeba ležácké tanky, ale musíte si to pak sami doladit. Vařil jsem už na dvou čínských technologiích a spoustu dílů musíte měnit a upravovat,“ říká Pietoň. Po započtení nákladů na čas a úpravu zařízení se pak podle něj cena čínské technologie dostane na stejnou úroveň jako zařízení od evropských dodavatelů, které funguje spolehlivě. 

Pořízení minipivovarů, které vaří většinou jen pro vlastní restauraci nebo nejbližší okolí, se stává stále větším hitem. Na celkové pivní produkci v Česku ve výši 18 milionů hektolitrů mají podíl jen přes jedno procento, ale zájem o jejich piva roste. Tyhle malé pivovary si přitom navzájem příliš nekonkurují. Investice se rychle vracejí a minipivovary tak už nejsou záležitostí jen pro nadšence, ale i investory, kteří pivu nerozumí a chtějí jen zhodnotit jinde vydělané peníze. Tlak na co nejnižší náklady při stavbě pivovaru roste. 

Výrobci technologie se střetávají s Číňany po celém světě, evropské firmy mají velký problém obstát v asijské konkurenci i v USA, kde přibývají minipivovary po stovkách. Technologii dodává u nás desítka společností jako je třeba Pivo Praha, ale Číňané zatím nepříjemně konkurují spíše těm menším. Největší čeští výrobci technologie pro pivovary, jako je brněnská Destila, ZVU Potez nebo Pacovské strojírny, se orientují spíš na zahraniční trhy.

„Například v Rusku, se při dodávkách pivovarů spíš stále častěji setkáváme s konkurencí a nabídkou různých repasovaných pivovarů z Německa a podobně, kde už řada pivovarů krachuje nebo z jiného důvodu ukončila činnost. To se u nás doma ještě neděje, ale počítám, že nabídka použité technologie dorazí i sem,“ říká jednatel brněnské Destily Karel Dvořák. V Česku aktuálně vaří pivo 220 minipivovarů. 

Autor: