Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

České pumpy reagují na světové ceny ropy. Benzin otáčí, ale doba laciná nekončí

Evropa

  6:01
PRAHA - V průměru desítky haléřů za litr si připlatí řidiči v Česku v následujících dnech k ceně benzinu a nafty. Tuzemské pumpy tak reagují na světové ceny ropy, které za poslední dva týdny vzrostly o více než pět dolarů ke 40 dolarům na barel.

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Výsledkem je růst cen benzinu a nafty na evropské burze v Rotterdamu a předpoklad analytiků, že v Česku se to v následujících dnech projeví zdražením v průměru o 20 až 30 haléřů za litr. Zdražení přitom ale mohlo být ještě vyšší. Platí totiž staré pravidlo, že v situaci, kdy rostou nákupní ceny, snižují si pumpy své marže.

Ceny u benzinek a ceny ropy Brent.

„Cena ropy na světových trzích roste a momentálně je nejvyšší od počátku ledna. Pro motoristy je ale příznivá zpráva o pomalém růstu cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Taktéž se výrazně snížily marže distribučních sítí,“ komentuje aktuální situaci ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Stále tankujeme levně

Přesto pohonné hmoty patří i nadále u nás k nejlacinějším za poslední roky. Průměrnou částku 26,44 koruny za benzin a 24,85 koruny za litr nafty jsme platili naposledy v roce 2009. A toto srovnání ještě nějaký čas vydrží.

I když cena u některých – zejména těch nejlacinějších – pumpařských sítí nyní roste víc, než je předpokládaný republikový průměr.

Ceny benzinu a nafty klesají. Pohonné hmoty jsou v Česku nejlevnější za šest let

Například společnost Tank Ono už minulý týden (proti předchozímu) zvýšila cenu benzinu o 40 haléřů a nafty o 60 haléřů.

„Všeobecně platí, že ropa byla donedávna na neúměrně nízké částce a dá se předpokládat, že v nejbližších měsících bude spíš zdražovat. A my vycházíme striktně z kotace na burze. Pro řidiče je nyní tedy evidentní, že ceny u pump se pomalu otáčejí směrem vzhůru. I když ve výsledku jsme na tom pořád lépe než v minulých letech,“ komentuje aktuální cenový vývoj spolumajitel Tank Ono Petr Ondra.

Aktuálně platí, že nejlevnější benzin tankují řidiči v Libereckém kraji (25,88 koruny za litr). Na Liberecku je také nejnižší cena nafty. Naopak nejdražší benzin se prodává podle údajů kartové společnosti CCS na Vysočině, kde stojí průměrných 27,15 koruny. Za naftu se podle stejného zdroje platí v průměru nejvíc v Praze, kde společnost CCS uvádí 25,80 koruny za litr.

Pod průměrem Evropy

V evropském měřítku patří Česko stále k lacinějším zemím. Pohonné hmoty jsou u nás podle údajů Evropské komise ve srovnání s ostatními zeměmi EU relativně levné. Výrazně dráž natankují řidiči v západní Evropě, ale připlatíme si i na Slovensku. A v nejdražší Itálii vychází benzin českého řidiče v přepočtu na 37 korun.

Naopak levnější benzin i naftu než v Česku pak nabízejí z okolních zemí polské pumpy.

Rozlište ‚hříšné‘ pumpy, žádají prodejci. Nedbalost není pančování

S končící zimou se blíží motoristická sezona, tím bude větší spotřeba benzinu a nafty, a tedy i tlak na růst ceny. Analytici se na jedné straně shodují, že letos už nelze očekávat v průměru za celý rok pokles ceny benzinu o pět korun, jako tomu bylo loni – ropa už zkrátka nemá kam klesat –, ale reálné je zdražení benzinu zhruba o korunu proti loňsku.

Přicházející růst cen tedy bude možná dlouhodobý, ale ne výrazný.

„V případě, že ceny ropy do léta porostou, tak očekávám zdražení u benzinových pump v řádu desítek haléřů na litr, tedy nijak výrazný nárůst,“ odhaduje analytik společnosti Colosseum Petr Habiger.

Nízké ceny ropy způsobuje výrazný převis nabídky nad poptávkou. Země, které ropu těží, se přitom už měsíce marně dohadují na podmínkách omezení produkce.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...