Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

České ropné rezervy se rychle tenčí. Babiš s jejich navýšením otálí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Krizové zásoby ropy, benzinu a nafty by Česku vystačily zhruba 91 dní. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zatím ale s jejich navýšením otálí. Česku se může v brzké době stát, že poruší své zákony i směrnici Evropské unie ohledně minimální úrovně krizových zásob ropy a ropných produktů.

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí hora Říp. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jejich množství musí podle obou legislativ stačit v případě nenadálého přerušení dodávek či rozsáhlé havárie výroby minimálně na 90 dnů. V současnosti palivové rezervy vydrží 91 dnů a postupně se tenčí. Ještě loni by přitom skladované množství vystačilo na 97 dnů.

Objem uložených zásob se nemění. Rapidní pokles doby, po niž mají vystačit, způsobuje nejen rostoucí spotřeba pohonných hmot, ale i nárůst dovozu, podle kterého se úroveň zásob jednotně v celé Evropské unii kalkuluje.

„Pokud v dohledné době nedojde k řešení, spadne Česká republika pod hranici 90 dnů,“ upozornil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Ropa je zatím levná

Jakým způsobem a kdy stát své rezervy navýší, ale zatím není zřejmé. Přou se o to na jedné straně ministerstvo průmyslu (MPO) a Správa státních hmotných rezerv (SSHR) s ministerstvem financí na straně druhé. U ministra financí Andreje Babiše (ANO) už loni narazil na nesouhlas plán SSHR a ministerstva průmyslu na dokoupení sta tisíc tun ropy za více než miliardu korun.

Shoda nepanuje dodnes, přestože současná nízká cena ropy představuje značkou finanční výhodu při nákupu.

OPEC se dohodl na omezení těžby ropy. Její cena následně prudce vzrostla

Česko má polovinu zásob v surovině, tedy ropě, skladované v množství zhruba milionu tun v obřích zásobnících státní společnosti Mero v Nelahozevsi. Druhá polovina, kterou už tvoří přímo benzin a nafta, je v několika skladech státního podniku Čepro.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a šéf SSHR Pavel Švagr (odborník ČSSD) preferují nejprve koupit ropu a doplnit jí volnou skladovací kapacitu zásobníků, které si správa platí u společnosti Mero. Na benzin by došlo později. Resort financí by však podle zdrojů LN upřednostnil nejprve nákup hotového benzinu či nafty.

„Ministerstvo financí bylo ze strany SSHR o riziku poklesu nouzových zásob pod zákonnou hranici informováno,“ potvrdil v úterý Jakub Vintrlík z tiskového odboru ministerstva financí. Správě rezerv podle něj ale chybí nějaká střednědobá koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi.
Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi.

„Ministerstvo současně vyjádřilo nesouhlas s kroky státu v dané věci bez znalosti prognóz spotřeby fosilních paliv, připravovaných kroků na úrovni Evropské unie, komplexní znalosti podmínek skladování zásob, reálných možností využití jednotlivých komodit v případě mimořádné situace a podobně,“ uvedl také Vintrlík.

Situací by se měla nyní v říjnu zabývat Bezpečnostní rada státu v rámci projednávání plánu SSHR na roky 2017 a 2018. „Obdobná diskuse se uskutečnila na vládní úrovni již v loňském roce, avšak vzhledem k tomu, že situace nebyla v té době tak naléhavá, nezískal tehdy společný návrh ministerstva průmyslu a obchodu a SSHR na dokoupení sladké nízkosirné neruské ropy dostatečnou politickou podporu,“ uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Brusel doporučuje 120 dní

O navýšení ropných zásob se diskutuje už roky. Brusel dokonce doporučuje, aby státy držely zásobu až na 120 dní. Jeden čas se uvažovalo o tom, že by rozdíl oproti aktuálnímu stavu na vlastní náklady skladovaly soukromé petrolejářské firmy.

Nebo že by vznikla po vzoru některých jiných zemí agentura, která by rezervy spravovala a do které by prodejci pohonných hmot přispívali určitou finanční částkou – výdaj v řádu desetníků za každý litr by ale promítly řidičům do cen benzinu a nafty.

SSHR dosud provozuje systém ve vlastní režii. Náklady na obměnu a skladování ropy a ropných produktů v zásobnících firem Mero a Čepro tvoří letos sumu 1,4 miliardy korun z celkového rozpočtu SSHR ve výši 2,4 miliardy.

Část rezerv nafty, zhruba na dvoudenní potřebu za víc než miliardu korun (je už započítaná jako součást nynějších zásob), má Česko ve skladu loni zkrachovalé firmy Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Po měsících vyjednávání s konkurzním správcem a dokazování, že palivo skutečně patří českému státu, má být nafta ještě letos na podzim převezena do skladů Čepra v Česku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!