Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Českem se šíří včelí mor. Nárůst případů je desetinásobný, včelaři pálí úly

Ekonomika

  13:51aktualizováno  13:53
BENEŠOV - Ve středních Čechách loni výrazně přibylo případů včelího moru. Veterináři zjistili 39 nových ohnisek, zatímco předloni byla zaznamenána tři. Podle veterinářů jde o celostátní problém, nejhorší situace je v současnosti na východě republiky.
Včela - ilustrační foto

Včela - ilustrační foto foto: Miroslav HolecLidovky.cz

Ve středních Čechách byla loni ohniska zjištěna na Benešovsku, Příbramsku a dozvuky nákazy byly zaznamenány i na Kutnohorsku. Většina z nich byla úplně zlikvidována, problém s nákazou však přetrvává i v letošním roce. 

Včelaři, nebo medaři?

„Proti roztoči v úlech se včelaři mohou bránit různě, ale jediná legální cesta je použití syntetických pesticidů v úlu. Je to povinnost daná vyhláškou Státní veterinární správy a nepoužití může být trestáno pokutou v řádu desítek tisíc korun. Včelaři nejen pesticidy použít musí, ale s oblibou je i nadužívají.

Včelař se obvykle začne natřásat, kroutit a naznačovat, že jiná cesta není a že všechna ta chemie je pro člověka neškodná a med přece čistý a krásný. Rázem zapomene na včely a základní otázku: jak taková chemoterapie ovlivňuje životaschopnost včel?

Přečtěte si celý rozhovor s pronásledovaným včelařem: V Česku včelaříme blbě, medaři plní úly chemií, píše pronásledovaný včelař

Veterináři jsou podle Císaře nuceni přijímat radikální opatření a včelstva musejí být v mnoha případech spálena. „Jediná malá náplast je ta, že majitel dostává částečnou náhradu za to, co muselo být zlikvidováno,“ podotkl Císař.

Součástí opatření je vyhlášení ochranných pásem, což znamená, že včelaři nesmějí přesouvat včelstva ani včelí matky na jiná místa a musejí odevzdat vzorky k bakteriologickému vyšetření. V případě nesplnění nařízení krajské veterinární správy hrozí chovatelům včel pokuta až 50 000 korun u fyzické osoby a až 200 000 korun, pokud jde o právnickou osobu.

Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zdecimovat celé včelstvo. Spory moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V Česku se mor nesmí v žádném případě léčit antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují. Nejčastěji se spálí spolu s úly.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!