Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko může na peníze zabavené manažerům MUS zapomenout. Zatím

Ekonomika

  15:26aktualizováno  19:31
BELLINZONA - Soud ve švýcarském Bellinzone rozhodl o tom, že ze zablokovaných peněz v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Českou republiku ani pro Czech Coal Services, nástupce MUS.

Antonín Koláček (vlevo) obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti přichází 10. října k soudu. foto: ČTK

Při vyšetřování bylo zabaveno více než 600 milionů švýcarských franků (asi 13,3 miliardy korun). Tribunál oznámil, že Czech Coal Services (CCS) ani Česká republika na ně zatím nárok nemají. Vymáhat je mohou v civilním řízení.

Reakce švýcarské prokuratury

Švýcarská prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová dnes ocenila rozsudek soudu ve švýcarském Bellinzone. Pro nás je poselství jasné - prostředky z trestné činnosti nemohou prospívat pachatelům, zdůraznila prokurátorka.

Připustila ale, že ji překvapila ta část verdiktu týkající se České republiky. "Čekali jsme vrácení části zabavených peněz do České republiky," řekla.

Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher řekl, že v případě České republiky šlo škody jen odhadnout a jejich přesné vyčíslení by si vyžádalo nepřiměřené úsilí. Česká republika podle něj může tuto škodu prokázat občanskoprávní cestou. V případě CCS řekl, že jde o společnost neprovádějící ekonomickou činnost. Stejně tak zpochybnil spojitost CCS s původní MUS, která prošla mnoha změnami.

Prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová novinářům sdělila, že ji rozhodnutí o České republice překvapilo. Zdůraznila ale, že ČR se může domoci odškodného jinými cestami, například žádostí o mezistátní pomoc, kterou již podala.

"Obsah ani případné dopady rozsudku nebude společnost CCS komentovat, dokud se neseznámíme s přesným zněním rozhodnutí soudu. Teprve po jeho prostudování může padnout rozhodnutí o dalších krocích společnosti CCS v tomto případu," uvedl k vynesenému rozsudku mediální zástupce společnosti Vít Kurfürst.

ČTĚTE TAKÉ:

Švýcarský soud již 10. října stejný soud uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého a odsoudil je k nepodmíněným trestům vězení. V pátek rozhodl také o peněžním trestu 700 milionů švýcarských franků odškodného.

Odsouzení vinu popírají. Verdikt z října i dnešní rozsudek musí ještě nabýt právní moci. Po pátku musí soud vyhotovit a advokátům odsouzených doručit písemné vyhotovení rozsudku. Teprve poté budou mít odsouzení 30 dní na to, aby podali dovolání k nejvyšší instanci, federálnímu soudu v Lausanne.

Češi prali špinavé peníze

Vyšetřovatelé začátkem roku 2008 na asi stovce účtů zajistili aktiva všech pěti odsouzených, kteří jsou podle soudu vinni podvody, praním špinavých peněz či porušením povinností při správě cizího majetku. Ve Švýcarsku jsou blokovány i peníze dalšího exmajitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel.

Bellinzonský soud v říjnu uvedl, že odsouzení způsobili českému státu škodu ve výši 97 milionů švýcarských franků, tedy něco přes dvě miliardy korun. Kromě toho prý poškodili MUS a připravili ji asi o tři miliardy korun. Dostala by je případně nástupnická společnost MUS, Czech Coal Services, která se připojila k žalobě.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.