Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko rájem vymahačů: za dluh jedné koruny zaplatíte i 20 tisíc

Ekonomika

  10:00
Praha - Kolik stojí české dluhy v porovnání s těmi zahraničními? Vymáhání peněz za nezaplacené pokuty je v Česku zlatý důl pro několik advokátů a exekutorů. Na vytváření tohoto byznysu se navíc podílí i státní podniky a je umožněn českou legislativou. Vymáhání dluhů u nás stojí několikanásobně víc než v sousedních zemích včetně Polska.
Revizor (ilustrační foto)

Revizor (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Vymáhání dluhů za jízdu bez lístku je u nás mnohem dražší než v zahraničí. Například při částce 1020 korun, což je průměrná cena dluhu černého pasažéra, zaplatíte celkově se všemi náklady kolem 14 tisíc korun. V Německu při stejné původní částce zaplatí dlužník přibližně pětkrát méně – 3 300 korun.

Podle neziskové orgnizace Člověk v tísni kvete v Česku obchod s malými pohledávkami. Jeho cílem přitom není jen vymoci dlužnou částku. Na poplatcích pro advokáty a exekutory totiž vydělávají specializované vymáhací firmy částky mnohonásobně vyšší než byla pokuta. „Systém se netýká pouze několika gaunerských společností, ale i seriózních bank či firem jako ČEZ či dopravní podniky,“ řekl serveru Lidovky.cz Daniel Hůle z Člověka v tísni.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Zvláštní praktikou českých vymahačů, která sice není v rozporu se zákonem, ale podle Hůleho i se zdravým rozumem a lidskostí, jsou případy, kdy se k vymahačské firmě dostane několik pohledávek jednoho dlužníka. Mohli by je jednoduše sjednotit a vymáhat najednou, místo toho ale firmy vymáhají každý dluh zvlášť, aby ještě znásobily poplatky.

Z jedné koruny dluh 22 tisíc

V takové situaci se podle Člověka v tísni ocitají nezletilí, kteří jezdí na černo opakovaně. Často o dluhu nevědí. Organizace zveřejnila případ ženy z Ústí nad Labem cestující bez jízdenky, která sice zaplatila pokutu 600 korun, vznikl jí však dluh za samotnou jízdenku ve výši deseti korun, o kterém prý nebyla dopravním podnikem informována.

Ústecký dopravní podnik předal případ exekutorské firmě. Dohromady se všemi  soudními náklady pak žena zaplatila 16 700 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Dalším absurdním příkladem je příběh klienta, který měl zaplatit firmě Bohemia Entity s.r.o. pohledávku ve výši 277 korun. Tu uhradil o dva dny později, tím mu vznikl úrok ve výši 0,93 korun, který byl zaokrouhlen na jednu korunu a předán vymahačům. V jejich rukou se dluh postupně vyšplhal na 22 tisíc korun. V jiných evropských zemích přitom existuje takzvaná hranice bagatelity, pod kterou se žádné poplatky neplatí.

Odměny exekutorům budou menší

V dubnu zrušil Ústavní soud takzvanou přísudkovou vyhlášku. Ta určovala paušální odměny advokátů vítězné strany v občanskoprávních sporech.

Na její místo nastoupí do případného schválení nové úpravy advokátní tarif, který zohledňuje počet provedených úkonů. Například za formulářové žaloby o malé částky tak advokáti nejspíš dostanou méně peněz.

Verdikt už však neovlivní dříve přiznané odměny advokátům. Paušální náhrady tak lze nadále exekučně vymáhat od dlužníků, kteří v soudních sporech neuspěli.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.