Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko se na konferenci v Dubaji postaví proti regulaci internetu

Média

  7:00
PRAHA - Česká republika se na mezinárodní konferenci OSN v Dubaji bude stavět proti snahám o větší regulaci internetového obsahu.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to vyjádření ČTÚ a usnesení, které přijala vláda. Výsledek jednání konference o regulaci je ale nejistý.

VÍCE O KONFERENCI V DUBAJI:

Hlavním cílem konference, která začala v pondělí a potrvá 11 dní, je podle pořádající Mezinárodní telekomunikační unie řešit otázky týkající se bezpečnosti v kybernetickém prostoru a možností, jak dostat internet do dalších rozvojových zemí. Delegáti ze 193 zemí by měli schválit Mezinárodní telekomunikační řád, protože nynější pochází z roku 1988, kdy internet v podstatě neexistoval.

Cenzura a zavádění poplatků

Některé země v čele s USA se obávají snah o zavedení zvýšené cenzury internetu nebo zavedení poplatků za provoz od velkých internetových hráčů, jako jsou Facebook a Google, provozovatelům datových sítí. Chtějí také zachovat správu internetu nezávislými organizacemi a brání se jejímu převedení pod Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), která funguje pod OSN.

ČTÚ, jehož zástupci spolu s představiteli ministerstva průmyslu tvoří převažující část české delegace, podle mluvčího Františka Maliny podporuje návrh nového řádu, jak jej vypracovala Evropská konference poštovních a telekomunikačních správ. "Obsah jako takový je mimo regulaci telekomunikací. Je v zájmu jeho uživatelů, aby v tom k žádné změně nedošlo.

Pod snahou o dosažení změn ve správě internetu na mezinárodní úrovni jsme svědky právě takových snah. ČTÚ je jejich jednoznačným odpůrcem," uvedl Malina.

Česká delegace nebude podporovat ani zásahy do znění Mezinárodního telekomunikačního řádu, které by vedly k cenové regulaci odporující principům přijatým v rámci EU.

Nejistý výsledek

Sdružení CZ.NIC, které spravuje národní doménu .cz, a rovněž se konference účastní, podle výkonného ředitele Ondřeje Filipa soudí, že telekomunikační regulace by se neměla rozšiřovat na informační technologie a internet a role ITU by měla zůstat v nynějších mantinelech. "Jsme toho názoru, že současný model správy internetu založený na tzv. multistakeholder principu by neměl být nijak oslabován," uvedl Filip.

Výsledek jednání v Dubaji je ale krajně nejistý. Na jedné straně jsou státy jako USA a země EU hájící současný model fungování internetu, na druhé pak Čína a Rusko, ze kterých se nejčastěji ozývá volání po větší regulaci včetně kontroly dat. K přijetí návrhů je nutné, aby s nimi souhlasila většina zemí.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.