Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko zvýší rezervy paliv. Zaplatí to řidiči

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Povinné zásoby ropy a ropných produktů na 90 dní spotřeby již státu nestačí. Do dvou let začne Česko tvořit také strategické zásoby, které mají vystačit na dalších 30 dní.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. foto:  František Vlček, MAFRA

Novou rezervu již nebude financovat stát, ale přímo zákazníci. Do cen benzinu a nafty se promítne nový poplatek 0,14 koruny za litr, ze kterého se nákup pohonných hmot do strategických zásob bude financovat. Poplatkem budou zatíženy také topné oleje nebo letecké palivo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tvorba zásob prostřednictvím povinného příspěvku je obvyklá ve většině zemí EU," vysvětlují autoři návrhu. Novelu zákona, který je nyní v připomínkovém řízení, připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Dodatečné zásoby chce stát vytvořit postupně do roku 2022. Začít chce od roku 2013, odkdy také řidiči začnou platit poplatek.

Jen ropné produkty

Nebude se jednat o surovou ropu, ale výhradně o ropné produkty. Náklady pořízení nových zásob vyjdou na zhruba 10 miliard korun. Další růst světových cen ropy, který je více než pravděpodobný, jejich pořízení dále prodraží.

Prodražit se může také výstavba nových skladovacích kapacit. Státem vlastněná společnost Čepro, která naftu, benzin a další paliva skladuje, však volné kapacity ve svých skladech má. "Čepro má pro případ zvýšení rezerv ropných produktů o 30 dní volné kapacity," potvrzuje mluvčí podniku Lenka Svobodová.

Klikněte pro zvětšení

Povinné rezervy pohonných hmot, nacházející se v 17 skladech podniku Čepro po celém území republiky, by vystačily až na dva měsíce. Statistiku v posledních letech "vylepšil" pokles spotřeby způsobený vysokým zdaněním nafty a benzinu v Česku.

Skutečnost, že dodatečná rezerva se bude skládat pouze z ropných produktů, se nelíbí další státem vlastněné společnosti Mero ČR. Ta ve svých nádržích u středočeské Nelahozevsi skladuje surovou ropu.

"Zastáváme názor, že z důvodu zajištění minimálně současné úrovně energetické bezpečnosti je vhodné ponechat poměr nouzových zásob ropy a ropných produktů ve srovnatelném poměru, jako je tomu doposud, tedy 50 a 50 procent," uvedla mluvčí Mera Radomíra Doležalová.

Ropa totiž neslouží pouze k výrobě pohonných hmot a topných olejů, ale také jako surovina pro výrobu plastů, syntetického kaučuku a vláken. V případě nedostatečných zásob by tak výpadek dodávek ropy vedl k přerušení výroby v řadě průmyslových podniků.

Jiný výpočet snížil zásoby

Navýšení ropných rezerv na 120 dní spotřeby vyžaduje směrnice Evropské unie, schválená před dvěma lety. Podle doporučení Mezinárodní energetické agentury mají státy vytvářet strategické ropné rezervy, aby je mohly uvolnit v případě mezinárodních krizí nebo spekulativního vzestupu ceny ropy.

Nescházelo mnoho a Česko se mohlo povinnosti tvorby dodatečné rezervy z velké časti vyhnout. Podle stávajících mezinárodních pravidel má zásoby ropy a ropných produktů na 112 dní spotřeby. Jenže nový vzorec pro výpočet rezerv tyto rezervy papírově srazí na 92 dní.

Rezervy však ve skutečnosti mohou vydržet i déle než předepsaných 120 dní. Zákon dává státu možnost omezit během krizových situací maximální povolenou rychlost na silnicích a dálnicích, stanovit limity na prodej pohonných hmot nebo redukovat provoz vlaků s pohonem na naftu.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...