Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česku chybí vize a strategie. Bez toho ve světě neuspějeme, říká expert

České společnosti chybí tmel, který by ji spojoval. Podle vedoucího Centra pro sociální a ekonomické strategie Martina Potůčka musíme více a lépe přemýšlet o naší budoucnosti, jinak v moderním světě neuspějeme.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Sovák

26. 1. 2017 3:47

Již je na všechno pozdě o všechno jsme přišli. Jenom asi 20% HDP produkují čeští podnikatelé. Co asi chce vláda u těchto 20 % ovlivnit. To by jsme museli začít znovu budovat znovu náš nezávislý český průmysl. To politici nikdy neudělají, protože nemusí a nikdo je k tomu nedonutí.

0 0
možnosti

23. 1. 2017 8:12

Může být někdo expert, když ho nenapadne nic lepšího než stmelovat národ hokejem?

0 0
možnosti

23. 1. 2017 8:16

Takových a jim podobných novinářských "expertů" u nás máme přehršel, přičemž skuteční experti jsou jaksi mimo zájem médií. Proč asi? Inu proto, že se jedná o ty, kteří mají skutečné vize a strategie. Bohužel nejsou členy žádné z politických stran a nepapouškují jejich politické ideologie. V tom to vězí!

0 0
možnosti

J. Nový

23. 1. 2017 6:47

Strategii vidím jedině ve větší ochraně všech lumpů, podvodníků, korupčníků. Ještě více chraňme jejich práva. Pokud je někdo odposlechne, prozkoumejme, zda měli soudní povolení, pokud ano, prozkoumejme, zda tato povolení neobsahuje nějakou systémovou chybu. Pokud ne, prozkoumejme odposlouchávací zařízení, zda prošlo pravidelnou revizí. Pokud ano, snažme se prokázat, že ten, kdo odposlech zajišťoval byl den předtím na nějaké akci a s velkou pravděpodobností měl druhý den v krvi zbytkový alkohol a tudíž je celý odposlech neplatný. Atd., atd.

0 0
možnosti

J. Nový

23. 1. 2017 6:43

"Když jsme s tím před šestnácti lety začali, měli jsme explicitní objednávku tehdejší vlády, která chtěla pracovat s vizemi a strategiemi pro český stát."

.

Už to samo o sobě je nesmysl. Jaké vize? Tušil někdo o uprchlické krizi nebo vývoji terorismu v Evropě?

A strategie? Co tím myslí? Jako že každá nová vláda se bude držet toho, co tento expert a jeho kolegové před 16 lety vymysleli?

0 0
možnosti

P. Maleček

23. 1. 2017 4:07

No, na zkoumání toho, co rozkládá identitu občanů ČR k svému státu nemusím být žádný vědec. ČR je jednoznačně rozvracena obludným rozkrádáním státu, organizovaným jeho politickými špičkami a je uplácejícím byznysem. Politika se stala místo kolbištěm ideí a službou občanu rvačkou o co nejlepší pozici u státního koryta. Nic tak nerozloží stát jako tohle.

Když tohle pan vědec nechápe, měl by přestat též dojit stát a zkusit se uživit mimo státní sektor. Pak by rychle pochopil "vo co gou".

0 0
možnosti

23. 1. 2017 4:34

Zloději tady byli, jsou a budou a soustředit se pouze na ně, je přesně to, co by jsme dělat neměli. Tím samozřejmě nechci říci, že by jsme je měli nechat krást a nevšímat si toho, ale nemělo by nás to plně zaměstnávat. Na druhou stranu, když Brno podepíše dohodu o spolupráci na Hyperloopu, tak se ozve spousta hlasů, že to k ničemu nebude, že to jsou vyhozené peníze a podobně. Jenže to je právě ta vize o které jsem přesvědčen, že skutečně nastane. Spousta lidí to ale ihned sepsuje, aniž by vůbec chápala o co jde a trochu ustrašený politik okamžitě zacouvá. Podobný náhled měli lidi na dnes běžnou železnici, když začínala. Sakra, podpořme takové projekty a nadchněme se pro něco. Kdysi jsme měli jednu z prvních železnic ve střední Evropě, proč nemít první Hyperloop? A zdaleka nejde jen o něj, jsou zde i jiné zajímavé vize.

0 0
možnosti

S. Neubauer

22. 1. 2017 23:16

ČR s 10 mil. obyvatel není v Evropě malý národ. Přesto to pořád dokola o sobě tvrdíme. Těžko někdo nazve Nizozemce malým národem na západním okraji Evropy. Je jich tolik, co nás, území je také porovnatelné. Švédové, Rakušané, Dánové atd ...atd.. - jsou méně početní. Je to v nás, v našich hlavách, v našich schopnostech. Pan Potůček má pravdu a finský příklad je názorný. Když jsou pořád všichni proti všem, naši furianti, dobré myšlenky se nenásledují a nerozvíjejí - ale závidí se a odstavují mimo ... Neschopnost uznat autoritu? Závist jako národní povaha?

0 0
možnosti

Z. Myloš

22. 1. 2017 19:35

V zemi prolezlé korupci se nedá uspět.

0 0
možnosti

M. Kolář 067

22. 1. 2017 19:18

Problém našeho národa je, že prakticky nemůže tvořit jeden politický národ. Je tu prozápadní liberální složka , prozápadní katolická složka a provýchodní, politicko-kulturně poruštěná složka. To nebude nikdy fungovat, zvláště s ohledem na tu posledně jmenovanou. Padesátá léta, to byla vlastně občanská válka specifická tím, že v ní prozápadní složka společnosti otevřeně nebojovala .. Po 40 letech bolševického marasmu přišla polistopadová republika. Ale hluboký politicko-kulturní konflikt v Češích zůstal. Je pravděpodobné, že dříve či později se tento nevyřešený hluboký příkop bude rozhodovat otevřeným konfliktem - občanskou válkou ..

0 0
možnosti

22. 1. 2017 20:29

Není třeba žádné občanské války. Co je třeba? Dát občanům ro jejich rukou moc nad sebou samými a zavést zde skutečnou zastupitelskou demokracii, vládu občanů. Politické strany zbavit moci a poslat je tam, kam patří. Mezi ostatní spolky občanů s hlasem pouze poradním, nikoliv rozhodujícím. Rozhodující hlas musí zůstat v rukou občanů.

0 0
možnosti

22. 1. 2017 17:26

Politikům chybí vize a strategie, kam by se měl stát do budoucna ubírat? Možná ano, ale jen některým politikům. Zejména politikům politických stran a to obecně. Zdá se ovšem, že nechybí politikům občanských hnutí a to ať se jedná o ANO či SPD, Úsvit, Starostů či jiné. tato občanská hnutí ve své většině mají stejné a nebo podobné strategie. dělají však dvě zásadní chyby. Neumí tyto strategie prodat a neumí se na nich domluvit mezi sebou. Lidé totiž obecně potřebují někoho, kdo by je vedl. To je zákonité. Tím někým ovšem nejsou politické strany, které za dobu své existence jasně prokázaly, že vést nikoho neumí a řídit stát již vůbec. Proč prosperovala a fungovala První republika? Protože vznikla na základě vizí (ne vždy dobrých) , které stanovili a zavedliTGM, Beneš, Štefánik, Rašín, Šrobár a další. Proč efektivně nefunguje Česká republika? protože vznikla proti vůli občanů ČSFR a to rozbitím společného československého státu několika mocichtivými jedinci a v zásadním rozporu

0 0
možnosti

22. 1. 2017 17:43

s tehdy platným zákonem č. 327/1991 sb. V dnešní době podobné vize nastiňují Andrej Babiš, Tomio Okamura, Pavel Kohout. V zásadě jde o to, zbavit politické strany absolutní moci, byť uplatňované v koalicích. V koalicích, které nikdy nefungují a fungovat nemohou, protože programy stran či hnutí, které tyto tvoří jsou vždy navzájem antagonistické, čili nesouvisející , protichůdné a nepřátelské. Systém vládnutí, založený na takovémto principu (volná soutěž politických stran v jejich boji o moc mezi sebou a v konečném důsledku nad občany) je od základu špatný a vždy nefunkční. Tento systém nelze jakkoliv vylepšit , je nutno jej opustit a vytvořit nový, jiný. Není třeba jej vymýšlet jako novum a to proto, že takový systém efektivně funkčního řízaní státu exstuje a je možno jej převzít. Protože je vysoce funkčním, není třeba o něm jakkoliv diskutovat. Je nutno jediné. Převzít jej takový jakým je. zejména proto, že jeho vývoj trval více než 200 let a dodnes žádný lepší vymyšlen nebyl.

0 0
možnosti

P. Boko

22. 1. 2017 17:26

Česká politická scéna je stejně rozpolcená, jako USA, nebo EU. Jako malý národ potřebujeme mít jasně vymezeného velkého bratra. Velká sestra Angela v této roli moc neuspěla a nyní když velký černý bratr Obama byl vystřídán Trumpen, tak rázem nevíme, ke komu by mělo malé české dítě běžet.

0 0
možnosti

22. 1. 2017 18:04

Politická scéna , a to až na dvě výjimky, je rozpolcená všude. Zejména proto, že politické systémy, v rámci nichž existuje jsou téměř vždy protiobčanské a postrádají základní demokratický princip. Vládu a moc občanů, která je nahražována vládou a mocí politických stran. Politických stran, které byť se sebevíce snaží, ze zásady nemohou být zástupci demokratické většiny občanů. Každá z nich totiž z principu prosazuje svou ideologii, na základě které vznikla. Každá taková ideologie je však v ž d y menšinová,a to proto, že prosazuje vůli vždy menšiny a nikoliv demokratické většiny občanů. Jde totiž o to, že většinová vůle občanů je opět v ž d y v zásadním rozporu s vůlí jakýchkoliv menšin, tedy i s vůlí členů a příznivců kterékoliv z politických stran. Mýlíte se ovšem v jedné zcela zásadní věci. Žádný malý stát vč. České republiky nepotřebuje žádného "velkého bratra", jehož vůli by se musel podřizovat. Musí

0 0
možnosti