Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Slovensko-cest

Češky stráví v důchodu čtvrt století. Muži si ho užijí o poznání méně

Důchodový systém. foto: Shutterstock

PRAHA - Čeští muži si užijí penze jen sedmnáct let, jejich partnerky stráví průměrně v důchodu 24 let. Vyplývá to z nové studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
  13:05

Podle tohoto materiálu je Česko z hlediska doby, kterou ženy prožijí v důchodu, na dvanáctém místě mezi 34 nejvyspělejšími státy světa. 

Až daleko za Českem se možná překvapivě umístily země jako Švédsko, Dánsko nebo Norsko, pověstné svými propracovanými sociálními systémy. V Česku je doba, kterou ženy dnes v průměru stráví v důchodu, delší než průměr OECD, který činí 23 let.

„Za rozdílnou dobou, strávenou v penzi v různých zemích, stojí celá řada důvodů, od celkové doby dožití až po rozdíly v důchodových systémech, které nelze jednoduše porovnávat,“ řekl LN Martin Holub z odboru sociální ochrany Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. 

Svou roli hraje nejen faktický věk pro odchod do důchodu, ale také množství lidí, kteří do penze odcházejí předčasně, případně rozdílné podmínky pro výpočet odpracovaných let u mužů a žen. 

Když se každopádně sečte doba, kterou ženy už nepracují a pobírají důchod, s přehledem vede Rakousko. Rakušanky totiž stráví v důchodu celkem 27,5 roku, což je absolutně nejvíc ze všech vyspělých států. 

Na dalších místech následují Itálie (27), Francie (Itálie), Lucembursko (26,2), Belgie (26), Slovinsko (25,3) a sousední Slovensko (25,2). 

Řekyně až za Rakušankami

Až na další příčce se možná překvapivě umístilo zadlužené Řecko, které ekonomové mimo jiné kritizují za příliš „rozhazovačný“ důchodový systém. Řecké ženy ale stráví v důchodu 24,8 roku, tedy výrazně méně než Rakušanky nebo Italky, řečtí muži pak 20 let. I ve srovnání důchodců zdaleka nevede Řecko. 

Nejvíce let stráví průměrně v důchodu Francouzi a Lucemburčané (23), následovaní znovu Rakušany (22,5). Čeští muži si „užijí“ penze sedmnáct let.

ČTĚTE TAKÉ:

Absolutní vítězství Rakouska v tabulce celkové doby, kterou rakouské ženy prožijí v penzi, stejně jako třetí místo alpské země ve stejném hodnocení mužů, přitom mimo jiné vyvolalo další kolo debaty o tom, zda bohatému Rakousku nakonec překvapivě nehrozí stejný osud jako Řecku. 

Velkou pozornost vzbudil tento týden v rakouských médiích článek v prestižním německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, nazvaný „Co se může Rakousko učit od Řecka“. Autor článku si na základě výpovědi řady ekonomů všímá, že rakouská vláda poskytuje v mnoha ohledech podobné sociální výhody jako kdysi řecký kabinet.

A země trpí nejvyšším zadlužením v historii. „Přitom do důchodu chodí Rakušané mnohem dříve než Řekové,“ píše se v článku. 

Rakouskému hospodářství se příliš nedaří, přesto politici sahají k různými líbivým opatřením. „Od letošního července mají například všichni mladí Rakušané do osmnácti let nárok na zubní rovnátka zcela zdarma,“ píše autor textu.

Rakousku se nedaří

Zemi trápí předluženost Korutan, které jako prvnímu regionu ve střední Evropě teoreticky hrozí až bankrot, přitom Rakousko nadále financuje štědré sociální výhody a přebujelý byrokratický aparát. Podobně se to dělo v Řecku.

„Rakousko je menší než Bavorsko a přitom si může dovolit rozdělení na devět spolkových zemí,“ píše se v článku FAZ.

Podle autora tím ale podobnost Rakouska s Řeckem ani zdaleka nekončí. Vídeň – podobně jako Atény – údajně otálí s důležitými reformami, týkajícími se nejen penzijního systému. Stejně jako dříve Řekové váhají Rakušané s privatizací některých státních a městských firem. 

„Do důchodu se v Rakousku prakticky odchází v 59 letech, tedy mnohem dříve než v Řecku. A přitom státní pokladna dotuje důchodový systém každý rok dalšími a dalšími miliardami,“ tvrdí autor. Podle něj však není daleko doba, kdy si Rakousku už nebude moci „život na vysoké noze“ dovolit.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...