Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští manažeři začínají nahrazovat šéfy z ciziny. Kdo se dostal na vrchol?

Ekonomika

  8:27
Češi během letošního roku začali získávat i na nejvyšších pozicích navrch před cizinci. Tak se dá popsat končící rok 2010 z pohledu pracovního trhu. Čeští manažeři se opravdu stávají plnohodnotnou alternativou za zahraniční manažery, kteří dosud měli v Česku převahu. Projevilo se to v řadě českých firem, a to i v lídrech oborů.
manažer - ilustrační foto

manažer - ilustrační foto foto: Hynek GlosLidové noviny

Ohlášené personální změny naznačují, že tento trend bude trvat i na začátku příštího roku. Nadále se podle headhunterů na trhu nacházejí velice schopní manažeři, kteří si vytvořili dostatečné rezervy a nyní jako "spící agenti" vyčkávají na tu správnou příležitost. I ti by mohli získat nejvyšší posty po cizincích v nadnárodních firmách.

Martin Jaroš - nejzajímavější přesun roku

Martin JarošJaroš stál za několika úspěšnými kampaněmi telekomunikačního operátora Vodafone, například organizoval úspěšné falešné soby, kteří takřka zlidověli. Stál tak za pozitivním vnímáním celé společnosti, která sází na image neotřelé firmy s nadhledem. Následně resuscitoval marketing Vodafonu v Turecku a v poslední době měl na starosti značku v Maďarsku. Během letošního roku ovšem Jaroš přešel z Vodafonu do T-Mobilu. Oficiálně ho nalákala možnost dělat pro největšího českého operátora. Pro T-Mobile dokázal udělat reklamní sérii s legendárním Chuckem Norisem, "neporazitelným" americkým akčním hrdinou. Výsledkem jeho půlroční práce pro T-Mobile je tak poprvé vyrovnaná mediální bitva mezi operátory. Jaroš tak opět prokázal, že dokáže upoutat pozornost a přinést zisky. V následujícím období se ukáže, jak velké.


Prototyp elektromobilu Škoda Octavia Combi představil předseda představenstva Škoda Auto Winfried VahlandVýzva pro Winfrieda Vahlanda

Automobilový koncern Volks -wagen letos dokázal personalistům pěkně zamotat hlavu. Povolal z Číny svého vrcholového manažera Winfrieda Vahlanda, aby vedl značku Škoda Auto. Otázka zní: povýšil Vahland, nebo byl degradován? Z pohledu korporátní struktury je to nejasné. Šéf všech značek Volkswagenu na největším automobilovém trhu, nebo celosvětový šéf jedné z jeho značek? Z globálního pohledu se vše zajímavé určitě děje v Číně, a ne v Mladé Boleslavi. Z pohledu, který je pro manažery prý úplně nejdůležitější - tedy jaká výzva je před něj postavena - se ovšem jedná o přirozenou cestu. Volkswagen je na čínském trhu etablovaný. Nyní přichází čas najít jasné místo pro Škodovku.

Levitování Martina Jahna

Martin JahnDruhý personální zvrat v koncernu VW. Český špičkový manažer Martin Jahn, který začínal ve Škodovce jako ředitel personálních zdrojů a od roku 2008 byl výkonným ředitelem Volkswagenu pro Rusko. Tamní trh ale nenaplnil očekávání, měl se stát společně s Indií, Čínou a Brazílií automobilovým odbytištěm, kde to žije. To se zatím úplně nepotvrdilo. Přesto tam Jahn dokázal odvést průkaznou práci.

V létě byl z Ruska odvolán a od října nastoupil na pozici ředitele mezinárodního prodeje firemních flotil a víceznačkových prodejů v centrále VW. Tento přestup se rozkódovává ještě hůře než Vahlandův a nejspíš v něm mají jasno jen Jahn a jeho nadřízení. Bude na centrále VW, ovšem jeho kompetence a úkoly jsou zvenčí poměrně nejasné. Navíc z rychlosti, s jakou to vše proběhlo, byl překvapený i samotný Jahn.


Roman CabalekNalezený Roman Cabálek

Jane Gilson, šéfka českého Microsoftu, se rozhodla během letošního roku využít další příležitost, nebo manažerským slangem "výzvu" a oznámila odchod do Německa, kde dostala pozici marketingové manažerky. Microsoft proto začal hledat jejího nástupce a rozhodl se pro českého manažera Romana Cabálka. Ten byl po nástupu v nelehké situaci. Jeho přímý nadřízený Don Grantham, viceprezident pro střední a východní Evropu, není na svém postu o moc déle, a tak po Cabálkovi chtěl, aby se snažil udržet stávající prodeje. Microsoft se tak vrátil k českému šéfovi, před Gilson totiž vedl pobočku Michal Čupa.

Jestli Don Grantham poté, co se více zorientoval na své pozici, dal Cabálkovi konkrétnější informace, co od něj očekává, není známo. Microsoft obecně se připravuje na novou éru IT, která se bude vyznačovat pronajímáním softwaru jako služby, takzvaným cloud computingem.

Podivuhodná pouť Zdeňka Tůmy

Zdeněk Tůma.V letošním roce vsadil Zdeněk Tůma na politiku, podle jeho slov se nechal přesvědčit Karlem Schwarzenbergem a kandidoval v komunálních volbách na pražského primátora. Během léta proto předčasně opustil post guvernéra České národní banky. Odvážný kousek Tůmovi vyšel, jako lídr strany TOP 09 vyhrál volby v Praze a měl otevřenou cestu na magistrát. Vše se ale zkomplikovalo povolebním vyjednáváním, kde se nakonec podobně jako u celostátních voleb nejlépe zadařilo ODS. Zdeněk Tůma tak přešel do opozice a sliboval, že Česku ukáže, jak se má dělat efektivní opoziční politika.

Překvapivě se pak v prosinci objevila zpráva, že Zdeněk Tůma se "rozhodl pro spolupráci" s poradenskou společností KPMG, kde bude klientům radit zejména ve finančním sektoru. Typ spolupráce zatím není blíže popsaný a není jasné, na jaké bázi bude pro poradenskou společnost pracovat.


Josef KotrbaHerkulovský úkol pro Josefa Kotrbu
Poradenský byznys, do kterého se Zdeněk Tůma vrhl, v letošním roce představoval pořadně divoké vody. Na podzim se mohutně povyšovalo. Nově byl jmenován vedoucím partnerem poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba, který nahradil na nejvyšším postu v Česku Michala Petrmana. Ten zase postoupil do mezinárodního týmu s tím, že se stále bude věnovat i českým klientům. Kotrba dostal jasný úkol nadále posilovat postavení společnosti na českém trhu. Jednoduché zadání, těžké provedení. Konkurenti totiž chtějí také zvýšit podíl.

Internet podle Louise Antonia Malvida

Louis Antonio MalvidoJedna z mála výjimek, která nepotvrzuje trend nástupu českých manažerů. V březnu Telefónica O2 jmenovala nového generálního ředitele - stal se jím Louis Antonio Malvido, Argentinec, který přichází se zkušenostmi z Brazílie. Telefónica O2 bojuje s T-Mobilem o vedení místního trhu v počtu zákazníků. Samotný Malvido v rozhovorech naznačuje, že pro něj je prioritní internet v domácnostech.


Petr ŘehákSkočná Petra Řeháka
Slavnostně představovala začátkem roku mBank svého nového generálního ředitele Petra Řeháka, který nastoupil v březnu: Bohaté zkušenosti z Komerční banky a ČSOB, a dokonce i z Českých aerolinií z něj dělají velkou naději pro banku. Moc dlouho se v mBank ale neohřál. Po osmi měsících, což je dost krátká doba pro generálního ředitele, se objevuje zpráva, že Petr Řehák nastupuje do Citibank, kde má na starosti drobné zákazníky. Ti Citibance nikdy moc nešli. A před Řehákem je tak jasná výzva.

Výročí pod taktovkou Vladka Šlezingra

Vladek ŠlezingrCelosvětový technologický gigant IBM ohlásil začátkem roku, že nového šéfa Aleše Bartůňka nahrazuje Vladek Šlezingr. Bartůněk odešel po více než sedmi letech. Jaké příkazy dostal Šlezingr, není jasné. Sám ale označil dobu, kdy přichází na post generálního ředitele, za "důležitý okamžik rozvoje". Vladek Šlezingr tím mohl myslet cloud computing, který IBM podobně jako Microsoft hodlá intenzivně prosazovat. Spíše však měl na mysli stoleté výročí, které v IBM připadá na příští rok a jehož velkolepá oslava se připravuje už letos.

 
Jan PokornýJan Pokorný míří na vrchol
Dlouhou kariéru v Komerční bance má za sebou Jan Pokorný. Začal na ní pracovat v roce 1991. Od roku 2003 do roku 2005 pak zastával post ředitele Distribuční sítě. V roce 2006 si odskočil do zahraničí. Dostal lukrativní pozici prvního viceprezidenta pro střední a východní Evropu - mezi lety 2006 a 2009 zastával tuto pozici v Société Générale Private Banking SA ve Švýcarsku. V minulém roce se vrátil zpět do Česka. Od 15. listopadu 2009 působil Pokorný jako poradce generálního ředitele Modré pyramidy a od 1. ledna 2010 převzal funkce předsedy představenstva a generálního ředitele.

Na tom by nebylo tolik zajímavého, mezi přestupy roku se dostal z toho důvodu, že podle informací Lidových novin je horkým kandidátem na post nového generálního ředitele Komerční banky.  Stavební spořitelna Modrá pyramida pro něj má být jenom jakýmsi čekacím místem, než Henri Bonnet, současný generální ředitel Komerční banky, který nastoupil v půlce roku 2009, dostane jinou příležitost.

Autor: