8. dubna 2008 17:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ čelí první hromadné žalobě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 54Diskuse
Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Největší tuzemský dodavatel elektrické energie bude muset poprvé čelit hromadné žalobě. Desítky lidí si stěžují na způsob, jakým firma odhaluje černé odběry proudu, ČEZ viní z pěti trestných činů včetně vydírání či zločinného spolčení. Firma se brání, prý postupuje v souladu se zákonem.

"Trestní oznámení má dohromady 103 listů a je v něm zmapováno 53 případů, ve kterých je poškozeno dohromady 177 občanů a firem. Trestní oznámení jsme podali pro podezření z účasti na zločinném spolčení, vydírání, podvodu, porušování domovní svobody a poškození cizích práv," uvedl právní zástupce poškozených Jan Rytíř.

Lidé v trestním oznámením napadají pracovníky zvláštního týmu společnosti ČEZ zaměřeného na odhalování černých odběrů proudu. Poukazují především na jejich údajně nezákonné praktiky a způsob jednání. "To, co nám na celém případě nejvíce vadí, je absolutní, ničím neomezená moc pracovníků společnosti ČEZ měření. Ta spočívá v tom, že si vytypují občana, řeknou, že má černý odběr a ten občan ho má bez jakékoli možnosti prokázat, že to tak není. Jednostranným rozhodnutím je tady dána vina," uvedl Rytíř.

Počet případů podle právníka pravděpodobně ještě naroste. Lidé podezřelí z černého odběru proudu firmě ČEZ zaplatili statisícové částky. "V 53 zmapovaných případech to bylo dohromady 18,6 milionu korun. Máme zmapováno, že se náhrada škody v 85 procentech případů snižovala vydíráním," doplnil Rytíř.

Velká část lidí pochází z Bělkovic na Olomoucku, kam přijeli energetici kontrolovat neoprávněný odběr elektřiny předloni. "Přijelo asi pět neoznačených vozidel, z každého vyskákalo pět mužů v černém, chyběly jen kukly a samopaly, a vrhli se na rozvaděče. Neoznámili to ani vlastníkům, ty přizvali až posléze. Chtěl jsem si to natočit, ale zasáhli a nedovolili mi to," řekl již dříve starosta dvoutisícové obce David Berka.

ČEZ se ale brání, prý postupuje v souladu se zákonem. "U zmíněných občanů byl zcela prokazatelně odhalen neoprávněný odběr elektřiny. Veškerá jednání i průběh zásahu s těmito lidmi máme nahrány certifikovaným zařízením, není tedy problém prokázat průběh jednání i u soudu. To jednoznačně potvrdilo všech šest dosavadních soudů. V tomto směru budeme rádi, až proběhnou eventuální další soudy, aby právo konečně dostalo prostor," uvedla tisková mluvčí firmy Eva Nováková.

ČTK
  • 54Diskuse