26. dubna 2010 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČEZ chystá vlastní hodnocení škol. Těm nejlepším pak dá peníze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Studentka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická firma ČEZ ve spolupráci s Národním vzdělávacím fondem připravuje rating českých škol, ty nejlepší finančně podpoří.

V nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, o tom informuje týdeník Euro. Společnost ČEZ už dříve oznámila, že do roku 2020 chce na
vzdělávání, vědu a výzkum vynaložit 5,42 miliardy korun.
Podle Eura v českém prostředí zatím podobné hodnocení vzdělávacích zařízení, které je v západní Evropě běžné, chybí.

"Cílem projektu je tuto mezeru zaplnit. Samozřejmě pro naše potřeby," řekla ředitelka divize personalistiky ČEZ Hana Krbcová.
Společnost si vytváří síť škol, které pravidelně podporuje finančními
příspěvky ve stejné výši. Jakmile bude mít firma nástroj na měření kvality výuky a absolventů, peníze bude přerozdělovat s přihlédnutím k výsledkům.

ČEZ navíc zintenzivňuje spolupráci se školami. Do roku 2020 potřebuje 12.000 lidí vzdělaných v základních technických oborech. Zájem o tyto profese se ale zmenšuje a s klesající demografickou křivkou začne ubývat i studentů. "Víme, že budeme potřebovat skokově více zaměstnanců. Jsme tak v rozporu s tím, co nám školy nabídnou," uvedla Krbcová.

ČEZ proto pro své potřeby vytváří další studijní obor na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích a budoucí zaměstnance hledá i v okolních zemích. "Začínáme spolupracovat s Krakovskou univerzitou, není to daleko a jazyková bariéra není velká," vysvětlila Krbcová.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz