1. února 2010 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ se snaží uklidnit aktivisty, nabízí závazky na nový Prunéřov

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Aktivisté hnutí při Greenpeace při svém výstupu v Prunéřově předloni v prosinci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté hnutí při Greenpeace při svém výstupu v Prunéřově předloni v prosinci. | foto: Greenpeace/Ibra Ibrahimovic

PRAHA Společnost ČEZ nabídla ministerstvu životního prostředí, že celá lokalita Prunéřov bude mít po modernizaci elektrárny stejné měrné emise oxidu uhličitého na dodaný megawatt elektřiny, jako by měla varianta rekonstrukce navrhovaná ekology.

Na dnešní tiskové konferenci to uvedl člen představenstva a ředitel divize výroba společnosti ČEZ Vladimír Hlavinka.

ČEZ v současnosti čeká na konečné rozhodnutí ministerstva životního prostředí o vlivu modernizace Prunéřova II na životní prostředí, úřad chce zadat posouzení návrhů projektu do zahraničí. Chce totiž, aby modernizovaná elektrárna měla účinnost 42 procent, projekt firmy ČEZ počítá s účinností o čtyři procenta nižší.

ČEZ rovněž nabídl závazek k maximálnímu množství vypuštěného oxidu uhličitého za celou životnost zrekonstruované elektrárny Prunéřov II.

Konkrétně navrhl Hlavinka dopisem ministru životního prostředí Janu Dusíkovi 14. ledna, aby průměrná měrná emise oxidu uhličitého na dodanou megawatthodinu z lokality Prunéřov nepřekročila hodnotu 1,0113 tuny.

Celkové emise oxidu uhličitého z obnovených bloků elektrárny Prunéřov II nepřekročí podle návrhu ČEZ za dobu její životnosti 121,3 milionu tun.

Do lokality Prunéřova počítá ČEZ elektrárny Prunéřov I, kterou plánuje firma uzavřít do roku 2020, a Prunéřov II o výkonu 1050 megawattů, jejíž výkon hodlá ČEZ v rámci rekonstrukce zmenšit na 750 megawattů.

ČTK