9. srpna 2010 8:39, aktualizováno  13:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ se zapletl do daňového podvodu s emisními povolenkami

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Energetická firma ČEZ se zapletla do daňového podvodu, při němž hrozí, že stát přijde o asi 200 milionů korun. Případ, na který upozornil sám ČEZ a který souvisí s emisními povolenkami, už týdny vyšetřuje policie.

"ČEZ nakoupil zhruba za miliardu korun emisní povolenky od společnosti Tess Praha. Povolenky však do Česka dovezla další obchodní firma, která je pořídila na londýnské burze. A právě tento dovozce z obchodu zřejmě neodvedl dvacetiprocentní DPH," citují Hospodářské noviny zdroj z ministerstva financí.

"ČEZ začal se společností Tes Praha obchodovat v únoru letošního roku a uzavřel s ní standardizovanou rámcovou smlouvu EFET, na základě které evropské obchody s komoditami, tedy i s emisními povolenkami probíhají," sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "V průběhu měsíce února a března proběhlo několik malých, objemově nevýznamných obchodů.

V měsíci dubnu však došlo k obrovskému nárůstu objemu transakcí realizovaných touto společností, který již neodpovídal potenciálu, který Tes Praha uváděla. Rovněž způsob obchodování společnosti Tes Praha se začal obchodníkům ČEZ zdát neobvyklý. Proto jsme začali intenzivně rozkrývat tyto obchody a následně předali věc daňové správě," dodal.

"Podezření jsme uzavřeli s tím, že zřejmě došlo ke spáchání trestného činu, a podali jsme trestní oznámení," uvedl ředitel finančně analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer.

Povolenky pocházející z londýnské burzy na ČEZ došly přes několik prostředníků. Státu hrozí ztráta kvůli tomu, že dovozce, který měl zaplatit daň, tuto povinnost nesplnil.

Kauzou se nyní zabývá Útvar pro boj s finanční kriminalitou, potvrdil policejní mluvčí Roman Skřepek. Vyšetřovatelé firmě Tess zablokovali účty, našli na nich ale jen několik milionů. Tess Praha je společností s ručením omezeným a má kapitál jen 200.000 korun. Vlastní ji prý podnikatel Libor Solnička.

Daňové úniky tohoto typu se objevily i jinde v Evropě. "Povolenky nakoupené na spotovém trhu některé z evropských burz si mezi sebou v rychlém sledu předávají firmy z různých zemí. Zneužívají toho, že v různých státech jsou různé daňové předpisy," popsal v HN schéma nejmenovaný broker.

ČEZ kvůli případu zcela upustil od spekulací s povolenkami, jimž si do té doby jako řada dalších hráčů v oboru vylepšoval hospodaření.

ČTK