6. září 2010 18:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ v Rumunsku zastavil stavbu obří větrné elektrárny, kvůli sporům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

BUKUREŠŤ/PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ zastavila práce na výstavbě větrného parku v Rumunsku kvůli sporu ohledně stavebních povolení s tamními úřady. Oznámila to firma. Větrný park má tvořit 240 turbín a s celkovou kapacitou 600 megawattů má být největší v Evropě. Výstavba by si měla vyžádat celkem 1,1 miliardy eur (27 miliard Kč).

"Práce na části Cogealac jsme dočasně pozastavili. Jde o pokračování lokálních sporů, které řešíme. Považujeme to za vstřícný krok, nechceme eskalovat spory," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Firma má podle ní připraveny právní kroky, které zajistí pokračování výstavby. "Z hlediska uvedení druhé fáze větrného parku do provozu by neměla nastat žádná prodleva," dodala mluvčí.

Dále čtěte:

Park má stát ve vesnicích Fantanele a Cogealac. Firma již instalovala 115 turbín ve vesnici Fantanele. V sousední vesnici Cogealac však výstavbu brzdí snaha tamních úřadů napadat povolení firmy ČEZ. "Věříme, že se situace vyřeší," uvedla podle agentury Reuters mluvčí ČEZ v Rumunsku Julia Borsanová. "Víme, že všechny naše dokumenty jsou v pořádku," dodala.

Borsanová upozornila, že zatím není jasné, kdy bude možné výstavbu ve vesnici Cogealac obnovit.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz