13. září 2010 19:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ získá z bulharských firem dividendy přes miliardu korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Energetický gigant ČEZ získá z bulharských firem dividendy 82 milionů leva, což představuje více než jednu miliardu korun. Bulharskému státu společnost vyplatí na dividendách asi 41 milionů leva, tedy kolem 519 milionů korun.

Informaci přinesl server Týden.cz.

Server citoval vyjádření bulharské vlády pro agenturu SeeNews, podle kterého jsou dividendy za roky 2006 až 2009. Šéf CEZ Bulgaria Jan Vavera podle serveru uvedl, že o dividendách rozhodnou valné hromady společností CEZ Razpredelenie a CEZ Electro.

O výplatě se rozhodne na konci měsíce a výplata dividend podle Vavery neovlivní schopnost společnosti investovat do distribuční sítě. ČEZ vlastní společnosti CEZ Razpredelenie a CEZ Electro společně s bulharským státem. ČEZ má ve firmách 67procentní podíly, zbytek je v rukou Bulharska.

"O výplatu dividendy požádal bulharský premiér, rozhodnutí o realizaci je vstřícným krokem ze strany ČEZ a je odrazem vzájemného respektu k zájmům minoritního a majoritního akcionáře," sdělila serveru mluvčí ČEZ Eva Nováková.

"Skutečností ovšem je, že bulharský premiér Bojko Borisov tvrdě na ČEZ, ale i další investory do bulharské energetiky, zatlačil. Borisov třem zahraničním firmám včetně ČEZ vytkl, že dosud nevyplatily dividendy bulharskému státu. Naznačoval dokonce možnosti znárodnění.

Společnost ČEZ začala v Bulharsku svoji zahraniční expanzi, když v lednu 2005 po úspěchu v privatizačním tendru převzala majoritní podíly ve třech bulharských distribučních společnostech. Podle informací na webu ČEZ je firma v současné době aktivní přibližně v desítce zemí. V Bulharsku skupina ČEZ dodává elektrickou energii více než 200 000 firem a přes 1,7 milionu domácností na území o rozloze 39 000 kilometrů čtverečných. Celkové množství elektřiny, kterým tři bulharské distribuční společnosti ročně zásobují své zákazníky, představuje 8 TWh.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz