Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

'ČEZká' mise v Pekingu

Ekonomika

  14:15
PEKING/PRAHA - V českém olympijském domě včera nemusel návštěvník potkat pouze české sportovce a novináře. V domovském stánku české výpravy se totiž objevil i generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman.

Vyslanci ČEZu operují v Číně. Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Důvodem jeho návštěvy byl ale především byznys. S generálním ředitelem čínské společnosti Hunan Liang Renewable Energy Power Guem Zhenjunem totiž podepsal smlouvu o nákupu emisních povolenek z připravovaného projektu biomasové elektrárny.

„Hodnotu kontraktu nemůžeme sdělit. Záležet ale také bude na aktuální tržní ceně povolenek,“ řekla LN mluvčí ČEZ Eva Nováková. Podle ní si tak ČEZ výhodně nakupuje úsporu na vyprodukované emise. Budoucí elektrárna na biomasu ve středočínské provincii Hunan ušetří do roku 2012 minimálně tři sta tisíc tun oxidu uhličitého.

Podle Kjótského protokolu mohou firmy vypouštějící skleníkové plyny investovat do mimoevropských projektů na úspory emisí CO2 a importovat je do evropského systému k využití namísto klasických emisních povolenek. „V současné době je pro nás výhodné nakupovat tyto emisní kredity v Číně. Zdejší vláda totiž významně podporuje obnovitelné zdroje a takovýchto investičních projektů je nyní v Číně mnoho,“ informovala Nováková.

V Číně proto chce ČEZ nakoupit až sedmdesát procent emisních kreditů, zbytek bude pocházet z dalších asijských zemí, Jižní Ameriky a ze zemí střední a východní Evropy. Do roku 2012 může skupina ČEZ dovézt celkem dvacet jedna milionů povolenek, což je 10%celkového objemu jejích emisí. Zatím má nasmlouváno 13 milionů.

V nejlidnatější zemi světa ČEZ není úplným nováčkem. V minulosti zde podepsal už pět kontraktů a další připravuje. Jedním z nich je například odkup emisních kreditů jako budoucího produktu dvou elektráren na biomasu, nebo společný projekt s firmou Shell, díky němuž budou čerpat kredity z provozu dvou větrných elektráren. Podle Novákové je z tohoto pohledu čínský trh velmi zajímavý. „Je to velký perspektivní trh s kvalitními projekty. Navíc se v Číně díky těmto projektům začínáme dobře orientovat,“ dodala Nováková.

 Možnost, že by ČEZ mohl proniknout na čínský trh za pomocí například koupě nějaké elektrárny, je ale značně nepravděpodobná. „Investovat do Číny nemá smysl. Nejvzdálenější zemí, kde má ČEZ potenciál, je Turecko. Jejich energetický trh ještě není tak vyspělý. V Číně by ČEZ těžko uspěl,“ myslí si hlavní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Již v minulosti se totiž ČEZ pokoušel dovážet uhlí z Vietnamu, což mu nevyšlo. „ČEZ ani nemá důvod investovat někam do Asie. Bohatě mu stačí, když se bude orientovat na náš domácí trh, Balkán, Turecko a Slovensko,“ dodal Procházka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!